Tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı

  • Giriş : 17.10.2007 / 15:42:00
  • Güncelleme : 17.10.2007 / 16:59:21

Tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. İlk sözü DTP adına Selahattin Demirtaş aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Irak'ın terör örgütü PKK'nın yuvalandığı kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi için Hükümete bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresinin, TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine başlandı. Görüşmeler, kamuoyuna açık yapılıyor...

Genel Kurul, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın başkanlığında saat 15.00'te toplandı. Toptan'ın, Başkanlığın sunuşları bölümünde yer alan Başbakanlık Tezkeresini okutmasının ardından görüşmelere geçildi.

Sınır ötesi operasyon konusunda Hükümete bir yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi üzerine ilk sözü, DTP grubu adına Diyarbakır Milletvekili, Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş aldı.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle oldu: "Tehlikeli politikaların yarattığı güçler, yoksul ve emekçi halkımızı vurmuştur. Oysa ülkenin iç dinamikleri ile daha farklı nelerin yapılabileceğini konuşarak, çözüme ulaşabiliriz. Ülkemiz açısından en yararlı olanı demokratik yolların gündeme alınmasıdır. Partimiz DTP'nin fırsatları serinkanlı bir biçimde değerlendirilmelidir. Sırf güvenlik yöntemleriyle değil de ekonomik, sosyal açıdan da çözüm yolları üretilmelidir. Ancak gelinen açıklamada bunlardan uzaklaşıldığını söyleyebilirim. Tezkere konusu, sancılı süreçlerin tekrarı olmak bir yana bünyesinde riskleri taşıyan bir sürecin habercisidir. Türkiye ile operasyon konusunda uzlaşmamış Kürt yönetimi ile Irak yönetimi mevcuttur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious