Tezkere açık görüşülecek

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz: "AK Parti tezkere konusunda grup kararı almayacak, tezkere görüşmeleri açık oturumda yapılacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapusuz, tezkerenin kabulü konusunda grup kararı almayacaklarını, tezkerenin 1 yıl süreli olacağını söyledi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise, Türkiye'nin ilk kez yurt dışına asker göndermediğini, bugüne kadar 29 ayrı operasyon için 63 bin 686 Türk askerinin yurtdışına gönderildiğini açıkladı.
Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan zirveden ayrılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, TBMM'ye geldi. Salih Kapusuz ve Cemil Çiçek, Kapusuz'un makamında gazetecilere tezkere konusunda bilgi verdi.

AK Parti'nin tezkerenin görüşüleceği 5 Eylül'den bir gün önce Pazartesi günü saat 20.00'de Meclis grubunu toplayacağını açıklayan Salih Kapusuz, toplantıyı muhtemelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yöneteceğini ifade etti. Grup toplantısında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün milletvekillerine bilgi vereceğini dile getiren Kapusuz, milletvekillerinin de söz alarak görüşlerini açıklayabileceğini kaydetti. Salih Kapusuz, tezkerenin reddi konusunda bir endişelerinin olmadığını ifade ederek, tezkerenin kabulü konusununda grup kararı almayacaklarını söyledi.

Hükümetin tezkereyi Perşembe veya Cuma günü Meclis'e sevkedeceğini, kendilerinin de grup olarak tezkerenin sevkinden sonra olağanüstü toplantı çağrısı yapacaklarını açıklayan Salih Kapusuz, tezkere görüşmelerinin, Irak'a asker asker gönderme tezkerelerinin aksine kapalı değil, açık oturumla yapılacağını bildirdi. Kapusuz, tezkerenin bir yıl süreli olacağını, gerekirse bu sürenin uzatılabileceğini vurguladı.

Salih Kapusuz, gazetecilerin sorusu üzerine, Lübnan'a asker gönderilmesine karşı olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, bu yönde alınacak bir Meclis kararını veto edemeyeceğini, geri çeviremeyeceğini dile getirdi. Kapusuz, Meclis'in tezkerenin görüşülmesinden sonra tekrar kapanacağını, daha sonra toplanmasıyla ilgili alınmış bir karar olmadığını kaydetti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, gazetecilerin sorusu üzerine, tezkerede Lübnan'a gönderilecek asker sayısı ile askerin niteliğinin yer almayabileceğini dile getirdi. Çiçek, önemli olanın asker gönderme kararı olduğunu, karar alındıktan sonra askerin niteliğine ilgili askeri birimlerin karar vermesinin daha doğru olacağını söyledi. Gazetecilerin bu konudaki ısrarlı soruları üzerine Cemil Çiçek, "Yani topçu tugayı gitse, gidecek topun çapını soracaksınız" diye espri yaptı.

Cemil Çiçek, son günlerde yapılan tartışmalara bakıldığında sanki Türkiye ilk kez yurt dışına asker gönderiyormuş gibi bir izlenim çıktığını ifade ederek, Türkiye'nin bugüne kadar 29 kez yurtdışına asker gönderdiğini söyledi. Türkiye'nin çok değişik coğrafyalara asker gönderdiğini, en son geçtiğimiz yasama döneminde Kongo'ya asker gönderilmesi kararı alındığını hatırlatan Cemil Çiçek, "Askeri birliklerin yanı sıra, polis veya jandarma olarak birlik gönderdiğimiz de olmuş. Türkiye büyük bir devlet, uluslararası saygınlığı var. Bunun yanı sıra bir bölge gücüyüz. Yanıbaşımızda olaylar cereyan ederken üçüncü ülke gibi uzaktan bakamayız" diye konuştu.

Bakan Çiçek, Türkiye'nin 29 ayrı operasyon için bugüne kadar yurtdışına 63 bin 686 askerini yurtdışına gönderdiğini belirterek, bunların önemli bir kısmının 1990'dan sonra olduğunu söyledi. Çiçek, halen 4 ayrı ülkede Türk askeri bulunduğunu hatırlattı.

Lübnan'a asker gönderilmesi konusunun iç politika malzemesi yapılmamasını isteyen Cemil Çiçek, BM Genel Sekerteri Kofi Annan'ın Türkiye'ye gelişinin Lübnan'a asker gönderilmesiyle bir ilgisinin olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious