Tezkere bugün meclise gidiyor!

Tezkere bugün meclise gidiyor!.11122
  • Giriş : 11.10.2007 / 05:05:00
  • Güncelleme : 11.10.2007 / 05:05:28

Tayyip Erdoğan'ın canına tak etti: Tezkere bugün meclise gönderilebilir!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNN Türk'te katıldığı programda konuşan Başbakan Erdoğan, sınır ötesi harekat konusunda, ''bizim şu andaki çalışmamız (tezkere) büyük bir ihtimalle Bayram'dan sonra Meclis'e gelecek, Meclis'ten her an kullanabilmek için bir yıllık yetki almayı düşünüyoruz'' dedi.

-Geçmiş dönemde Türkiye içindeki PKK sorunu çözüldümü ki şimdi dışarıya bakıyoruz diyordunuz, ne değişti?

-Değişen şu toplumun yaklaşımı ve siyasi partilerin beklentileri var. Ayrıca Genelkurmay'ın da faydalı bulduğu durumlar var. Biz yetkiyi ele alarak gerektiği anda eyleme geçme imkanı elde etmiş bulunuyoruz. Önceki dönemde ülkede bir genel seçim ve cumhurbaşkanlığı sorunu vardı. Türkiye'nin bugün durumu daha başka. Ayrıca terör hareketinde artış var bu durum da farklı bir çalışma yapma gerekliliğini ortaya koydu.

Milletimiz kararlı davrandı. 22 Temmuz sonuçları çok önemli idi. O güne kadar ben istediğimi halkıma yaptırırım diyen zihniyet istediğini yaptıramadı. Halk devletine sahip çıktı. Terör zemin kaybediyor. Terörist de umudunu kaybediyor. Şu anki gelişmeler teröristin umudunu artırmaya yönelik adımlardır. Bölücü terör hiçbir zaman Kürt kökenli vatandaşların temsilcisi olmadı olamayacaktır. sadece onların istismarını yapmaktadır.

-Kuzey Irak bir tuzak olabilir mi Bu konuda çok farklı açıklamalar var. Türkiye için harekatın anlamı nedir.

Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü üzerinde bir beklentimiz veya Irak'ın bölünmesine yönelik bir talebimiz yok. Biz Barzani ve Talabani'nin açıklamalarına karşıyız. ABD'li dostlarımız bize benzer açıklama yapıyor. Onlar da karşı olduklarını söylüyorlar. O zaman gelin gerekeni yapın. İrakla karşılıklı imzalanan anlaşmalar var. Artık yazılı metinler yerine uygulamayı görmek isteriz. Güvenlik güçlerinin verdiği rakama göre 3bin 500 dolayında kişi eğitiliyor. Onların nerde olduğu ve ne yaptıkları da biliniyor. Ayrıca sürekli durumları hakkında da bilgiler anılıyor.

Yapılması gereken vakti saati geldiğinde kesinlikle yapılacaktır. Bu işte mücadelenin gereği ne ise o hiçbir şekilde ertelenmeyecektir.

-Murat Karayalçın açıklamalarında 35 bin asker ile Irak'a girildi önemli birçaba harcandı ancak tam bir sonuç elde edilemedi. Savunulabilir bir sınır elde etmek mümkün müdür?

-1995 ile 2007 arada büyük değişiklikler var. Teknolojide büyük değişikler var. İşin teknik boyutundaki değişimlerden azami fayda elde etmeye çalışıyoruz. Güncellenen teknolojide ciddi faydalar elde etme imkanımız var.

Irak ile yapılan anlaşmada onlara yataklık ve parasal kaynak hiçbir şekilde sağlanmayacak. Bu meclisinden geçmesi lazım. Ancak bu iyi niyet ortaya kondu. Merkezi yönetimle yapılan bir anlaşma. Neticeyi de görmek istiyoruz. Ancak sabır da bir yere kadar. Burda gerekli adımlar atılması için mekanizma oluşturulsun diye bir mekanizma oluşturuldu bundan birşey çıkmayınca biz başımızın çaresine bakmak için ne yapacağız konusuna eğildik. Ancak bu konuda bireş söyleme durumunda değilim.

-Türkiye içinde PKK'ya karşı verilen mücadeleyi yeterli buluyormusunuz.

-Ben şuna inanıyorum. Medya bugüne kadar endişe ile yaklaştı. Farklı usluplar kullandı. Ben Askerimin ve polisimin elinden geleni yaptığına inanıyorum. Kim nederse desin ben bu kanaatteyim. Bir komutanım bana biz hedefiz onlar ise pusuda. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Biz şehitlerimize ve ailelerine milletçe çok şeyler borçluyuz. Dünyanın her ülkesinde her ülke kurban vermiştir. Biz şehitler verdik bundan sonra da vereceğiz belki. Ancak asıl hedefimiz bunu minimize etmek asgariye indirmek asıl hedefimizdir. Bu yılki kaybımız 200'e kadar çıktı. Temennimiz bunu asgari seviyeye indirmek istiyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious