Tezkere için ne dediler?

Tezkere için ne dediler? .14603
  • Giriş : 20.10.2007 / 09:25:00

Tezkerenin Genel Kurul'da 507 oyla kabul edilmesine liderler ne yorum yaptı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tezkerenin Genel Kurul'da 507 oyla kabul edilmesini 'büyük bir mutabakat' olarak değerlendiren parti liderleri oylama sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tezkerenin TBMM'de kabul edilmesi ile ilgili olarak, 'Ülkemiz, milletimiz için, teröre karşı mücadeleyi uluslararası bir karar olarak görenler için hayırlı olsun' dedi.

Erdoğan, tezkerenin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, Meclis kulisinde bir gazetecinin, 'Tezkerenin kabul edildiği dakikalarda Başkan Bush da bir açıklama yaparak, 'Türkiye'nin sınır ötesine asker göndermesi Türkiye'nin yararına değildir' açıklaması yaptı.

Siz de kasım da gidip bir görüşme yapacaksınız. Tezkerenin kabulü, bu açıklama ve görüşme öncesinde nasıl değerlendirilmelidir?' sorusuna, 'Kimin ne dediğini bilmediğini' belirten Erdoğan, şunları kaydetti: 'Ben sadece şu anda TBMM olarak tüm parlamenterlerimizle biz kahir ekseriyetle bir karar verdik. Bunun için de kimin ne dediği değil, TBMM'nin ne dediği önemlidir ve bu kararı da TBMM almıştır. Ülkemiz için, milletimiz için, teröre karşı mücadeleyi uluslararası bir karar olarak görenler için hayırlı olsun diyorum.'

Başbakan Erdoğan; gazetecilerin, DTP temsilcisinin Genel Kurulda yaptığı konuşmayı nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya ise yanıt vermedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, tezkerenin kabul edilmesine ilişkin, 'Amacımız savaş değil, savaşmadan sonuç almaktır' dedi. Baykal, tezkerenin 507 oyla kabul edilmesinin ardından TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Genel Kuruldaki görüşmeler sırasında, CHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ'ın konuşmasının çok iyi olduğunu belirten Baykal, 'Elekdağ konuşurken, Başbakan'ı meşgul ediyorlardı, tam dinleyemedi. Sayın Başbakan, Elekdağ'ın konuşma metnini tutanaklardan çıkarıp sakin sakin bir okusun. Çok yararlı olur' diye konuştu.

Tezkereye ilişkin, 'Umarım Irak'a girmemizi gerektirecek bir durum olmaz, PKK terörü sona erer, Irak gerekli tedbirleri alır' diyen Baykal, şöyle devam etti: 'Amacımız savaş değil, savaşmadan sonuç almaktır; Suriye olayında olduğu gibi müdahale olmadı ama sonuç alındı. Umarız burada da böyle olur.'
"TEZKERE, ŞAKA KALDIRMAZ"

Tezkerenin 507 oyla kabul edilmesini 'büyük bir mutabakat' olarak değerlendiren Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Böyle bir karar alıp, onun üzerine yatmak olmaz. Şartlar gerektiğinde kullanmamak mümkün değil. Oyun olmaz. En etkin şekilde bu yetkiyi kullanmak zorundasınız. Bundan öncekilerde ABD'nin müdahalesine ortak olunup olmamasıydı. Şimdi bıçak kemiğe dayandı. Terörle mücadelede, olması gerektiği için çıkarılıyor; ABD'nin talebiyle değil. Şaka kaldırmaz. Ciddi bir şekilde Türkiye'nin bütünleşik bir politika ortaya koymasıdır. Umarız ABD, Türkiye'nin ciddiyetini kavrar işbirliğine girer. O zaman iş değişir müdahaleye belki gerek kalmaz.'

Alınan kararın 'caydırmayı' amaçladığına dikkati çeken Deniz Baykal, Türkiye'nin bu kararlılığının, Irak'ı teröre destek verme konusunda caydırabileceğini söyledi. Baykal, şunları kaydetti: 'Türkiye'nin amacı teröristi yakalayıp imha etmek değil; terörü destekleyen Irak'ın sistemini, ABD'nin politikasını değiştirmektir. 'Türkiye'yi idare ediyoruz' politikasının sürdürülemeyeceği ortaya çıkarsa ya Türkiye ya PKK demeliler. Eğer Türkiye derlerse, tezkere amacına ulaşmış olacak.'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakanlık tezkeresinin TBMM'de kabul edilmesiyle ilgili olarak 'Bu aşamadan sonra bütün sonuçlarıyla sorumluluk siyasi iktidara aittir. İnşallah TBMM'nin verdiği bu yetki çerçevesinde, gereği neyse onu cesaretle yapabilirler' dedi.

Bahçeli, TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, terör örgütü PKK'nın yuvalandığı Irak'ın kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi için Hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresinin kabul edilmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin 'Tezkere kabul edildi, ama uygulanacağını düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine Bahçeli, TBMM'nin büyük bir çoğunlukla sınır ötesi operasyon için hükümete yetki verdiğini söyledi.

Bahçeli, 'Bu tezkerenin milletimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz. Bu aşamadan sonra bütün sonuçlarıyla sorumluluk siyasi iktidara aittir. İnşallah TBMM'nin verdiği bu yetki çerçevesinde gereği neyse onu cesaretle yapabilirler. Biz MHP olarak her aşamada bu yetkiyi destekleyeceğiz. Bunu sözcümüz de ifade etmiştir. Bu sözümüzün arkasında duracağız' diye konuştu.

Oylamada neden 19 fire verildiği yönündeki bir soru üzerine Bahçeli, DTP sözcüsünün 'hayır' oyu vereceklerini açıkladığını ve DTP'li vekillerin de bu doğrultuda oy kullandığını söyledi.

Bahçeli, 'Biz kimin ne yaptığını saymıyoruz. Bizim görevimiz o değil' dedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli, DTP sözcüsünün konuşmasını nasıl bulduğunu soran gazeteciye, 'Topluma açık yapılmış bir konuşma oldu. O nedenle Meclis faaliyetlerini televizyonlardan takip edenler, değerlendirmiş olacak' diye konuştu.
Gazetecinin, DTP sözcüsünün 'Yüzümüzü Ankara'ya döndük, Başkent Ankara herkesin umudu olsun' dediğini hatırlatması üzerine Devlet Bahçeli, 'Başka yer olamaz zaten' karşılığını verdi.

URAS VE YAZICIOĞLU'NDAN FARKLI GÖRÜŞLER

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras,
tezkerinin kabulüyle, Türkiye'nin, sonu belirsiz bir maceraya sürükleneceğini, savaşın batağına saplanacağını öne sürdü. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da tezkereyi, 'geç kalmış, ancak isabetli bir girişim' olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious