Tezkere Meclis'e gönderiliyor

Tezkere Meclis'e gönderiliyor .9581
  • Giriş : 10.10.2007 / 17:07:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:12:59

PKK’yla mücadele için sınır ötesi operasyona yeşil ışık

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son günlerde tırmanışa geçen terör eylemlerinin ardından toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, PKK'yla mücadele için sınır ötesi operasyona yeşil ışık yaktı.

Toplantıyla ilgili Başbakanlık yazılı bir açıklama yaparak, operasyon kararının Meclis'e bırakılacağı belirtildi. Tezkere, Meclis'te kabul edilirse, Mehmetçik, PKK operasyonu için Kuzey Irak'a girme yetkisi alacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının ardından sınır ötesi operasyon için tezkere hazırlığına başlandığı bildirildi. Tezkere ile ilgili çalışmaların Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

Her türlü tedbir alınacak

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, "Terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte, gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere hukuki, ekonomik ve siyasi her türlü tedbirin alınması, terör ve teröristlerle etkili yöntemlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlara gerekli emir ve talimatlar verilmiştir" denildi.

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısına ilişkin Başbakanlık'tan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Kurulun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandığı belirtilerek, şöyle denildi: "Üç buçuk saat süren toplantıda, Şırnak ilimizde sivil vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize yöneltilen menfur saldırılar başta olmak üzere son günlerde meydana gelen terör olaylarına ilişkin değerlendirmeler yapılmış, terörle mücadele çerçevesinde sürdürülen faaliyet ile alınması gereken ilave önlemler ve yöntemler görüşülmüştür. Son dönemde gerçekleşen ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerden rahatsızlık duyan ve halk desteği kaybolan örgütün kanlı terör eylemlerini artırma gayreti içerisinde olduğu tespit edilerek, vatandaşlarımızın huzur, güven ve refahını artıracak faaliyetlerin hız kesmeden sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte, gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere hukuki, ekonomik ve siyasi her türlü tedbirin alınması, terör ve teröristlerle etkili yöntemlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlara gerekli emir ve talimatlar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Devletin zirvesi bir araya geldi

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'da saat 10.05'de başlayan toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Vekili Tümgeneral Atila Onkök, Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Rafet Akgünay, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal katıldı.

Erdoğan başkanlığında Başbakanlık'ta toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 3.5 saat sürdü Toplantıda, son günlerde meydana gelen terör olayları ele alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious