Tezkerede son durum

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Lübnan’a asker gönderme tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olağanüstü toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Lübnan’a asker gönderme tezkeresini görüşmeye başladı.

Meclis toplantısında ilk olarak CHP’nin ve Anavatan Partisi’nin tezkere hakkındaki konuşma sürelerinin uzatılması yönündeki önergeleri görüşülüyor.

CHP Milletvekili Ali Topuz yaptığı konuşmada, Lübnan askere gönderme tezkeresi ile ilgili görüşme sürelerinin eksik olduğunu belirterek tezkereyle ilgili Cumhurbaşkanı’nın hassayitenin dikkate alınmadığını, toplumda ciddi bir oranda endişe olduğunu söyledi. Topuz BM kararının ABD ve İsrail’in talepleri doğrultusunda Lübnan’ın güneyinin silahsızlandırılmasını öngördüğünü belirtti.

CHP’li Şükrü Elekdağ da Türkiye’nin çıkarlarının Lübnan’a asker gönderilmemesi olduğunu söyledi. DYP’li Ümmet Kandoğan da AKP hükümetinin bu kriz dönemini iyi yönetemediğini ve tezkere ve asker gönderme konusunda halkı iyi bilgilendiremediğini savundu. DYP’nin tezkereye bu nedenle ret oyu vereceğini söyledi.

Süryle ilgili önergelerin görüşmelerinin ardından Hükümet adına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Genel Kurul’daki konuşacak. Gül’ün ardından gruplar adına konuşmalar yapılacak.

Erdoğan, AKP’li vekilleri bilgilendirdi

AK Parti’den Egemen Bağış, CHP’den Onur Öymen, Anavatan Partisi’nden ise Genel Başkan Erkan Mumcu’nun Meclis’te konuşması bekleniyor. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’a da 10 dakika söz verileceği belirtiliyor.

‘Türk askeri muharebe görevi almayacak’

AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa görüşmelerin ardından oylamanın açık yapılacağını söyledi ve partisinin bir grup kararı almayı planlamadığını belirtti. Tezkerenin kabul edilmesi için toplantıya katılan milletvekilerinin salt çoğunluğunun “evet” demesi gerekiyor.

TEZKERE ASKER SAYISI İÇERMİYOR

Bugün Meclis’te oylanacak Lübnan’a asker gönderme tezkeresi; “Kapsamı, gereği, zamanı ve süresi hükümetçe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Lübnan’a gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasını” öngörüyor. Süresi bir yıl olarak belirlenen tezkere, asker sayısı içermiyor.

Tezkerede Türkiye’nin katkıları, “Doğu Akdeniz’de devriye görevi yapacak deniz görev gücü için yeterli kuvvet tahsisi, dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlanması, Lübnan ordusunun eğitimi ve Türkiye’nin yürüteceği insani yardım çalışmalarının güvenliğini sağlayacak kuvvet” olarak sıralanıyor.

Tezkere, Türk askerinin çizilen bu görev tanımı dışında hiçbir görevde kullanılmayacağı taahhüdünü de içeriyor. Tezkerede, UNIFIL’in harekat konsepti ve meşru müdafaa ya da çok istisnai durumlar dışında, çatışmaya girilmesinin öngörülmediği ifade ediliyor.

Tezkere’de asker sayısı yer almamakla birlikte, Türkiye’nin deniz gücüne yapacağı katkının 1 fırkateyn ve iki sahil güvenlik botu, insani yardım koruma kuvveti olarak da 681 asker olmak üzere, toplam 1000 asker civarında olacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious