Tezkereye 'Evet ve Red' diyenler

Tezkereye 'Evet ve Red' diyenler.15451
  • Giriş : 08.10.2008 / 20:04:00

İşte 529 oyun kullanıldığı oylamada 'Evet' ve 'Red' oyu veren isimler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclis Genel Kurulu'nda, TSK'nın sınır ötesi operasyon izninin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi, Genel Kurul'a katılan AKP, CHP, MHP milletvekillerinin tümünün oylarıyla kabul edildi. Tezkereye ret oyları, Genel Kurul'a katılan 17 DTP ve ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'tan geldi. İşte tezkere görüşmelerinden notlar…

-Meclis Genel Kurulu'nda tezkere görüşmeleri saat 16.10'da başladı ve yaklaşık 3 saat sürdü. Genel Kurul'a tezkere görüşmeleri için ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli Genel Kurul öncesinde Meclis bahçesinde milletvekilleriyle sohbet etti.

-Tezkere görüşmelerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da başından sonuna kadar takip etti. Erdoğan'ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Genel Kurul salonundaydı.

-Rahatsızlığı nedeniyle tezkere görüşmelerinin başında Genel Kurul'a katılmayan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de daha sonra Genel Kurul'a geldi ve tezkere görüşmelerini izledi.

-Sınır ötesi operasyon izninin bir yıl daha uzatılmasını öngören tezkerenin görüşmelerine 529 milletvekili katılırken, AKP, CHP ve MHP'den katılan bütün milletvekilleri tezkerenin süresinin uzatılması yönünde oy kullandı. Genel Kurul'a katılan 17 DTP milletvekili ile ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ise ret yönünde oy kullandı. Tezkere görüşmelerine DTP'den Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un yurtdışında, Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak seçim bölgesinde ve Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da hasta olduğu gerekçesiyle katılmadı.

-ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras tezkere görüşmeleri boyunca DTP sıralarında oturdu.

-Genel Kurul'da tezkere görüşmeleri sakin geçerken tek gerginlik MHP Adana Milletvekili Kürsat Atılgan'ın yaptığı konuşmada DTP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik sözleriyle yaşandı. Sataşma gerekçesiyle söz alan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan “isteyen savcı gelsin, dokunulmazlık zırhına sığınmıyorum. Ben çete kurmadım, hırsızlık yapmadım, Hrant Dink'i ben öldürmedim, Malatya katliamını ben yapmadım. Dokunulmazlığı kaldırılacak olan kim varsa kamuoyunun vicdanına havale ediyorum, hodri meydan” diye konuştu.

-Meclis Başkanı Köksal Toptan, tezkere görüşmeleri sırasında, Meclis kulisinde milletvekilleri ile sohbet etti. DTP'li Sırrı Sakık'la da sohbet eden Toptan, terörle mücadele konusunda yardımcı olmalarını, söylemleri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı.

-Tezkere görüşmeleri sırasında Meclis'te elektrik kesintisi yaşandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*