Tezkereye ikinci destek Afganistan'dan geldi

Tezkereye ikinci destek Afganistan'dan geldi.14603
  • Giriş : 20.10.2007 / 17:59:00

Afganistan milletvekilleri, TBMM'nin Kuzey Irak'a asker göndermeye izin veren Başbakanlık tezkeresini oy çoğunluğu ile kabul edilmesini desteklediklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tezkerenin çıkarılmasının 'Türkiye halkı ve devletin hakkı' olduğunu söyleyen Afgan milletvekilleri, 'Biz de bir dost ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti ve halkının kararını destekliyoruz.' dedi.

Türkiye'nin Afganistan'a dost ve yardımcı bir ülke olduğunu belirten Kabil milletvekili İsmail Safdari,, PKK'nın saldırılarını 'teyit etmediklerini' kaydetti. Teröristler dünyanın neresinde, herhangi kılıfta olursa olsun ceza görmesi gerektiğini dile getiren Safdari, teröristlerle ciddi bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Badakşan milletvekili Fevziye Kufi, Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın söylediğine katıldığını ifade ederek, Türkiye'nin tezkereyi kullanma gerek kalmadan sorunun çözülmesini umduğunu belirtti. Kufi, 'Dünyanın büyük Müslüman ülkelerinden biri olan Türkiye kriz yaşamasın, yani bu kuralı (tezkere) gerçekleştirmesine gerek kalmasın. Çünkü Müslümanları destekleyen Türkiye de Irak gibi kriz yaşamaya başlarsa tüm dünya Müslümanlarını üzer.' diye konuştu.

Kunduz milletvekili Şükriye Paikan, TBMM'nin tezkere kararının alma hakkı olduğunun altını çizerek, 'Ben de Afganistan meclisin bir milletvekili olarak bunu destekliyorum.' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious