TFF köşeye sıkıştı

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Bursaspor kongre üyeleri Lemi Keskin ve Gökhan Celbiş'in, TFF hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na bulunduğu suç duyurusuyla ilgili olumlu yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Keskin, TFF'nin köşeye sıkıştığını belirterek, "Federasyon, timsahın gazabından kurtulamayacak" dedi.

Lemi Keskin, TFF'nin, savcılığa, "Bilgi Edinme Kanunu'na dahil değiliz" yönündeki yanıtına karşın Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'nun, 7 Şubat'ta, özerk bir yapıya sahip olsa dahi Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Bilgi Edinme Kanunu'na dahil olduğuna ilişkin rapor verdiğini söyledi.

2004 yılında yapılan Çaykur Rizespor-Beşiktaş maçıyla ilgili TFF'den şike tahkik komisyonu kurulup kurulmadığı yönünde bilgi istediklerini, eğer kurulmadıysa gazetelerde çıkan haberlerin ihbar kabul edilip komisyonun hayata geçirilmesini talep ettiklerini hatırlatan Keskin, TFF'nin yasal süre içinde kendilerine cevap vermediğini kaydetti.

Keskin, tüm TFF Yönetim Kurulu üyelerinin devlet memuru statüsünde görev yaptığını belirterek, "TFF Yönetim Kurulu üyeleri hakkında gerekli zaman içinde cevap vermediğinden, görevi ihmal ve suistimalden, ayrıca ihbar edilen anlaşmalı maçı, ihbara rağmen komisyon kurmayarak, üstlendiği görevi kötüye kullanmak suçundan, Bursa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. TFF avukatları, savcılığa, TFF'nin Bilgi Edinme Yasası'na dahil olmadığını iddia etti. Bunun üzerine konu Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na taşındı. Kurulun 7 Şubat 2007 tarihli raporunda, özerk bir yapıya sahip olmasına karşın TFF'nin Bilgi Edinme Kanunu'na dahil olduğu belirtildi.

Bu raporla federasyon iyice köşeye sıkıştı. Federasyon, timsahın gazabından kurtulamayacak. TFF, bu rapora göre 6 ay ceza alabilir. Ceza, para cezasına çevrilebilir ama TFF başkanı ve yöneticiler bir daha görev yapamayacaklar. Bundan sonra karar yüce mahkemenin" diye konuştu.

Amaçlarının Bursaspor için "İadei itibar" sağlamak olduğunu dile getiren Keskin, mahkeme ne zaman biterse bitsin Şike Tahkik Kurulu'nun mutlaka oluşturulacağını, şike yapıldığının kanıtlanması halinde de karışanlarla ilgili puan düşme cezası uygulanabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious