TFF seçim kararı aldı

TFF seçim kararı aldı.8889
  • Giriş : 17.01.2008 / 15:03:00

Futbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda, seçim yapılıp yapılmamasıyla ilgili oylamada, 241 delegeden 192'si 'evet' oyu kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FIFA Onursal Asbaşkanı David Will'in talebi üzerine gündemden çıkarılan, ancak 229 genel kurul delegesinin imzaladığı önergeyle divan tarafından yeniden gündeme alınan, seçim yapılıp yapılmamasıyla ilgili oylama sona erdi. Oylamaya katılan 241 delegeden 192'si 14-15 Şubat tarihlerinde seçimli olağanüstü genel kurul toplanmasından yana oy kullandı. 48 delegenin seçime 'hayır' dediği oylamada, 1 oy de geçersiz sayıldı.

Mahkeme tarafından atanan Kayyum Heyeti’nin aldığı karar gereği, Futbol Federasyonu Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Oylama sonuçlarına göre Futbol Federasyonu delegeleri, 14-15 Şubat tarihlerinde, federasyon başkanı, yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerini seçmek üzere yeniden sandık başına gidecek.

FEDERASYON SEÇİMLERİ YENİLENECEK

Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirilen genel kurulda, toplam 263 delegenin 225'i hazirun cetvelini imzalayarak salonda hazır bulundu. Genel kurula erken gelen Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım yan yana oturarak bir süre sohbet etti.

Genel kurul başlamadan geçici divana 200 imzayla verilen önerge sonrasında Galatasaray Kulübü delegesi Mehmet Helvacı oy çokluğuyla divan başkanı seçildi. Helvacı'nın yardımcılıklarını Beşiktaş kulübü delegesi Fikret Orman, Fenerbahçe Kulübü delegesi Şekip Mosturoğlu ve Trabzonspor Kulübü delegesi Zeyyat Kafkas getirildi.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ise divan başkanlığı seçimi için herhangi bir aday göstermedi.

Gözlemci olarak Türkiye'ye gelen FIFA Başkanı Joseph Blatter'in danışmanı Jerome Champain, FIFA Hukuk Kurulu Üyesi Marcel Benz ve UEFA Genel Sekreteri David Taylor, genel kurul öncesinde UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve ''ihtiyati tedbir'' kurulunda yer alan Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan ile toplantı yaptı.

Genel kurulu ayrıca Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı, Samsun Milletvekili Fatih Öztürk ve Malatya milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ziyaretçi kartıyla izledi.

Öte yandan ana statünün kabul edilmesinin yanı sıra federasyon başkanı, yönetim kurulu ve denetim kurulunun seçime gidip gitmeyeceğinin oylanacağı genel kurulu 15 televizyon kanalı tarafından naklen yayınlandı.

FIFA'DAN ÖNERİ

'TFF'nin bağımsız ana statüsü olmalı'

FIFA Onursal Asbaşkanı David Will, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, TFF için bağımsız statü hazırlamak üzere bir çalışma grubu oluşturulmasını, bu grubun hazırlıklarını 30 Nisan'a kadar tamamlamasını ve statüyü mayıs ayının ilk haftasında yapılacak TFF Genel Kurulu'na sunmasını önerdi.

Will, genel kurul gündeminin 7. maddesi olan, Federasyon Başkanı, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun seçimlerinin yenilenmesi ve oylama şeklinin belirlenmesi ile ilgili maddenin gündemden çıkarılmasını teklif etti. Bu maddenin gündemde kalması halinde, daha sonra söz alarak bu konudaki fikirlerini açıklayacağını belirtti.

TFF'nin sadece Avrupa'nın değil, dünyanın en büyük federasyonlarından biri olduğunu vurgulayarak, ''Eğer ki TFF sorunlar yaşıyorsa, bu hem FIFA hem de UEFA için rahatsızlık yaratır. Biz de bu sorunları çözmek için buradayız. 2005 yılının başından beri üyemiz olan federasyonların statülerini, FIFA statüsüne uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu çalışma başladığında fark ettik ki, TFF'nin bağımsız statüsü yok, kanunla işleyişi düzenlenmiş. Üzülerek söylüyorum ki bu durum artık kabul edilemez'' dedi.

Bir çalışma grubunun oluşturulmasını FIFA ve UEFA adına önerdiklerini vurgulayan Will, şöyle devam etti:

''Bu çalışma grubu, bugünden itibaren bağımsız bir statü hazırlamak için çalışmalarına başlamalıdır. Çalışma grubunun içinde TFF'den 5, UEFA ve FIFA'dan da 1 veya 2 kişinin temsilcisi bulunmalı. Biz, hiçbir şekilde hükümetin karşısında değiliz, birlikte çalışmak isteriz. Bu çıkan yasanın tamamen iptalini istemiyoruz. Bu kanun, bu haliyle TFF'ye destek sağlamaya devam edecek, hem de statünün bağımsızlığına imkan sağlayacak. Bu şablon statülerimizin, Türkiye'nin spesifik şartlarına uygun olması gerekmektedir. Yeni statü kabul edilene kadar, mevcut yasa ile çalışmaya devam edilmelidir. Yeter ki bu yasalar FIFA ve UEFA'ya uygun olsun.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious