TFF ve MHK'den sert açıklamalar

TFF ve MHK'den sert açıklamalar.10162
  • Giriş : 07.04.2008 / 17:34:00

Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, hakemlerin yaptığı teknik hataların önemsenmemesinin düşünülemeyeceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) yaptığı açıklamada görev tarifini anlatarak, ''Merkez Hakem Kurulu'nun öncelikli ve temel görevi, Futbol Federasyonu'nun teknik nitelikli merkez birimi olarak Futbol müsabakalarının, uluslararası oyun kuralları doğrultusunda yönetilmesi organizasyonunu gerçekleştirmektir'' dedi.

Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, hakemlerin yaptığı teknik hataların önemsenmemesinin düşünülemeyeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

''Bu organizasyon içinde hakemlerin en az hata ile oyunu tamamlaması istenilmesine rağmen, hangi gerekçeye dayansa da bazı müsabakalarda oyunun gidişatına, skoruna ve sonucuna dahi etki edebilecek düzeydeki teknik hataların önemsenmemesi düşünülemez.Bu bağlamda hataların nitelikleri önem kazanırken, fiziksel nedenlerle istem dışı yapılanlarla çeşitli baskı unsurlarıyla etki altında kalınarak yapılanların birbirinden ayrılması, hakem kimliği ve kişiliği ile bağdaşmayanların ayrıştırılması da kaçınılmazdır.Yaklaşık on yılı aşkın süredir hakemliğimizin özlenen ve beklenen batılı normlara ulaşamaması yanında, ülkemiz futboluna yansıyan sorunların çözümünde kalıcı ve tutarlı, ancak farklı radikal uygulamalara ihtiyaç duyulduğu da açıktır.

Henüz ikinci ayını doldurmamış bir kurul olarak, Futbol Federasyonu'nun tam desteği ile sağlıklı bir yapılanmayı hedefleyen çalışmalarımız hızla sürmekte olup, güvenli ve huzurlu bir Futbol olgusuna yönelik sorumluluklarımız ise asla göz ardı edilmemelidir.Futbol ve spor kamuoyunun, hakemlik kurumunun sadece futbolun gelişimine ve yücelmesine katkı sağlayan bir misyon üstlenmesi gerektiği konusundaki beklentilerini karşılamak adına, kurulumuzun çalışmalarına ve yakın gelecekteki uygulamalarına destek olacağına içtenlikle inanmaktayız.''

"GERGİNLİKTEN HEM TÜRK FUTBOLU HEM DE KULÜPLERİMİZ ZARAR GÖRECEKTİR"

Futbol Federasyonu, hafta sonunda yapılan karşılaşmalardan sonra hakemlere ve federasyona yönelik yapılan eleştirilere, sert bir açıklamayla yanıt verdi.

Federasyonun resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, futbolun çatı örgütü olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun, Türk Futbol ailesinin en itibarlı ve en objektif kurumu olmayı kendisine prensip edindiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

''Popülizmden uzak, kararlı ve sürekli bir anlayışı temsil eden Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz hafta sonunda Turkcell Süper Lig'de oynanan maçların ardından kasıtlı olarak yaratılmaya çalışılan spekülasyonlara asla itibar etmeyecektir.

Başta Turkcell Süper Lig olmak üzere tüm liglerde, son haftalarına girdiğimiz bu yarışın centilmence sonuçlanması sorumluluğu en az Futbol Federasyonu kadar kulüplerimize de aittir.

Kesin bir dille ifade etmeliyiz ki Türkiye Futbol Federasyonu başkanı ve yönetimi, hakem atama işlerine ve hakemlik müessesine asla karışmadığı gibi bundan sonra da hiçbir zaman karışmayacaktır.

Hakem atamaları ve hakem değerlendirmeleri Merkez Hakem Kurulu tarafından gerçekleştirilmektedir. Hiçbir güç MHK'ye bu konuda baskı uygulayamaz. Kaldı ki 14 Şubat tarihinden sonra işbaşı yapan MHK, dürüst, şaibesiz ve Türk futbolunun daha iyi olmasını en üst seviyede arzulayan yöneticilerden oluşmaktadır, ancak bu gerçek, suni gündem yaratarak Türk futbolunun altına dinamit koymak isteyenlerin işine gelmemektedir.

Bu tarz demeçler verilerek futbolun güzelliğini yaşatan taraftarların kullanılması ve Futbol Federasyonu'nun hedef gösterilmesi kimseye yarar sağlamamaktadır. Böylesi bir gerginlikten hem Türk futbolu hem de kulüplerimiz zarar görecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious