TFF'den Arda açıklaması!

TFF'den Arda açıklaması!.12067
  • Giriş : 24.04.2009 / 17:58:00

Federasyon, G.Saraylı futbolcu Arda Turan'la ilgili izin yazısının FIFA'dan gönderildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan ve Galatasaray Futbol takımı oyuncusu Arda Turan'ın 5 Ekim 2008 tarihindeki Bursaspor-Galatasaray müsabakası öncesinde kullandığı ilaç ile ilgili FIFA'nın soruşturma açtığı haberlerine açıklık getirmek istiyoruz.

TAKİ adıyla bilinen Tedavi Amaçlı Kullanım İzni, 2008 yılı uluslararası doping talimatlarında belirtilmiştir. Kullanılan bir ilaç için TAKİ formunun doldurulması ve söz konusu formun Dopingle Mücadele Kurulu'na gönderilmesi gerekmekteydi. Geçen yıl zorunlu olan bu uygulama 2009 talimatlarında kaldırılmıştır.

Galatasaray Futbol takımı oyuncusu Arda Turan'ın 5 Ekim 2008 tarihindeki Bursaspor-Galatasaray maçındaki durumu da "Kısaltılmış TAKİ" kapsamına gimektedir. O tarihte geçerli olan talimatlar çerçevesinde, Galatasaray sağlık kurulunun intraartiküler glukokortikosteroid yapma müracaatı, müsabakadan önce Dopingle Mücadele Kurulu'na ulaşmış ve yürürlüğe girmiştir. Futbolcu Arda Turan da maç sırasında kur'a sonucu doping kontrolüne alınmıştır. Arda Turan'ın idrarında tespit edilen madde izin için başvurulduğu gibi 'metilprednisolone'dur'.

Galatasaray takımı o tarihte UEFA Kupası'nda mücadele ettiği için Galatasaray kulübü UEFA'ya, Arda Turan'ın milli oyuncu olmasından dolayı da Türkiye Futbol Federasyonu, Milli Takım doktorları vasıtasıyla FIFA'ya "Kısaltılmış TAKİ" bildirimi yapılmıştır. FIFA Sağlık Kurulu da bildirime 8 Ekim tarihinde verdiği cevap yazısı ile, söz konusu ilacın bir kereye mahsus olmak üzere kullanılmasında sakınca olmadığını belirtmiştir. Dolayısı ile prosedür, 2008 WADA, FIFA, UEFA ve TFF yönetmeliklerine uygundur.

Söz konusu TAKİ formunun TFF internet sitesinde yayınblanmasını takiben bir grup taraftarın bireysel şikayetlerini FIFA'ya intikal etmesi sonucu FIFA Sağlık Kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan süreç ile ilgili belgeleri istemiştir. Tüm belgelerin eksiksiz gönderilmesinin ardından henüz FIFA Sağlık Kurulu'ndan bir cevap gelmeden FIFA Hukuk Kurulu da konuyla ilgili bilgi talebinde bulunmuş, aynı evraklar FIFA Hukuk Kurulu'na gönderilmiştir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki Türkiye Futbol Federasyonu'nun ve Dopingle Mücadele Kurulu'nun yaptığı başarılı çalışmalar ve bilgilendirmeler sonucunda uluslararası müsabakalarda hiçbir futbolcumuzda herhangi bir doping maddesi rastlanmamıştır ve bu durum FIFA tarafından takdir edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Türkiye Futbol Federasyonu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*