TFF'den yazılı açıklama

  • Giriş : 29.11.2007 / 20:41:00

Futbol Federasyonu (TFF), TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edilerek TBMM'ye sevk edilen, Türkiye Futbol Federasyonu'nun kuruluş ve görevleri hakkınadki 3813 sayılı yasanın bazı maddelerinde değişiklik öngören Bakanlar Kurulu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Futbol Federasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, FIFA'nın, diğer üye ülkeler gibi Türkiye Futbol Federasyonu'na da gönderdiği değişiklik taleplerinin, TFF'nin haziran ayındaki mali genel kurulunda, Türk Futbol ailesinin oybirliğiyle kabul edilerek hükümete arz edildiği belirtilerek, “TFF Mali Genel Kurulu'nda oybirliğiyle kabul edilen taslak ile Yüce Meclis'e sevk edilen taslak tamamen farklı ve önemli yapısal değişiklikler içermektedir. Tamamı, siyasi iradenin kararı ve onun sorumluluğudur” denildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Bu noktada dikkat çekici olan şey, TFF Mali Genel Kurulu'nca kabul edilenden farklı olarak hazırlanan yasa değişikliğinin hazırlık sürecinin hiçbir aşamasında, TFF'nin ve Futbol ailesinin hiçbir üyesinin görüşüne başvurulmadığı gibi, TBMM Komisyonu'ndaki görüşmelere davet edilen federasyon temsilcilerinin, değişikliğin sakınca taşıyan unsurlarına ilişkin görüşlerini iletmelerine de fırsat verilmemesidir.

Yani bu yasa değişikliği, bugüne kadar Türkiye Futbol Federasyonu ve Futbol ailesinin görüşü istenmeden, mutabakatı alınmadan hazırlanıp kabul edilen ilk yasa değişikliği olma özelliğini taşımaktadır. Oysa herkesin de kabul edeceği gibi, yasaların hazırlık ve kabul sürecinde, hiç değilse ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine başvurulması, demokratik teamüllerin gereğidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious