TGC'den Star gazetesine ihlal hükmü

TGC'den Star gazetesine ihlal hükmü.9296
  • Giriş : 17.10.2008 / 15:42:00

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Senatosu, Star gazetesinin, ''761 Teğmene Darbe Maili'' başlıklı haberiyle, ''Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi''ni ihlal ettiği görüşüne vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TGC'den yapılan yazılı açıklamada, basın senatosunun 15 Ekimde Necmi Tanyolaç başkanlığında toplandığı belirtilerek, toplantıda Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliğinin, Star gazetesinin 20 Eylül 2008 tarihli yazısında belirttiği ve 1'inci sayfadaki ''761 Teğmene Darbe Maili'' başlıklı haberiyle ilgili başvurusu ve Star gazetesinin 14 Ekim 2008 tarihli görüş yazısının ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Basın Senatosu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tüzüğü'nün gereği olarak, başvurunun Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nin 'Doğru Davranış Kuralları' bölümündeki 'Yargı' alt bölümü ile ilgili bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirmede haberin yazılış biçimi ile gazetedeki sunumu arasında uyum bulunmadığı saptanmıştır. Haberde söz konusu bilgilerin 'iddia' olduğuna değinilmesine karşın, başlık ve alt başlıklardaki cümleler kesinleşmiş bilgileri yansıtır bir nitelik taşımaktadır.

Basın Senatosu, bu nedenle Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nin 'Yargı' ile ilgili kuralının ihlal edildiği görüşüne varmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*