TGRT artık Murdoch'un

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

ABD'li medya devi Rupert Murdoch'ın Newscorp şirketi, TGRT'yi 151 milyon YTL'ye satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İhlas Holding, TGRT'yi, medya baronu Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu ABD merkezli News Corporation (Newscorp) şirketine sattı. Newscorp şirketinin iştiraki olan News Netherlands BV ve firmanın ortak hareket ettiği Atlantic Records şirketinin sahibi Ahmet Ertegün, TGRT'nin yüzde 100 hissesi için 151 milyon YTL ödeyecek.

TGRT'nin yüzde 56.5'ine sahip olan İhlas Yayın Holding'in kasasına satıştan 127 milyon YTL girecek, geriye kalan para ise diğer hissedarlara ödenecek. Satışa konu olan varlıkların, TGRT'nin frekansı ve sayısı 500'ü aşan vericisi olduğu belirtiliyor. Anlaşmaya göre TGRT markası ve TGRT FM, İhlas Grubu'nda kalacak. Ancak Newscorp, geçiş döneminde TGRT logosunu kullanabilecek.

Ertegün faktörü

TGRT'nin satışı Türk medyasında CNN'in Doğan Grubu ile CNN Türk'te yaptığı ortaklıktan sonra ikinci yabancı yatırım olma özelliğini taşıyor. Bundan bir süre önce de Kanadalı Canwest grubu, iki radyo satın alarak Türkiye'de yatırım yapmıştı.
Yasalar gereği yabancılar, Türkiye'de yayın kuruluşlarının yüzde 25'inden fazlasına sahip olamadığından, Newscorp, TGRT'nin en fazla yüzde 25'ine sahip bulunacak ve geri kalan hisseler de Ahmet Ertegün'ün olacak. Satış işlemi, resmi mercilerden alınacak izinlerden sonra geçerlilik kazanacak. Murdoch, Türkiye'de ortakları arasında Mehmet Cansun'un da bulunduğu Kamera Reklam'ın yüzde 60'ına da ortak durumunda bulunuyor.
Bu arada Avustralya doğumlu olan 74 yaşındaki Murdoch, 1980'li yıllarda ABD'de televizyon satın alabilmek için ABD vatandaşlığına geçmişti.

En zenginler listesinde

Dünyanın en büyük medya patronları arasında bulunan Murdoch, Avustralya, İngiltere, ABD ve Asya basınındaki önemli varlığıyla tam anlamıyla küresel bir medya imparatoru olarak görülüyor.
Murdoch, Forbes dergisinin yayınladığı listeye göre 6.7 milyar dolarlık servetiyle ABD'nin 32. ve dünyanın da 84. en zengin ismi.


İhlas hisseleri, borsada yüzde 6.35 değer kazandı
İhlas Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören, TGRT için bir süredir değişik gruplar ile sürdürdükleri görüşmeler sonucunda, News Corporation ve Ahmet Ertegün'ün kurduğu ortaklığı seçmeye karar verdiklerini, bu ortaklığın Türkiye'de medya sektörüne katma değer sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Ören, İhlas Yayın Holding'in medyadaki faaliyetlerinin TGRT Haber Kanalı, TGRT Pazarlama TV, İhlas Haber Ajansı ve Türkiye Gazetesi ile devam edeceğini açıkladı. İhlas Holding hisseleri, TGRT hisselerinin satışının açıklanmasının ardından borsada yüzde 6.35 değer kazandı.

Enver Ören'in sahibi olduğu İhlas Holding, 2001 yılında girdiği krizin ardından İhlas Finans'ın faaliyetlerine son vermişti. Grup bunun ardından elinde bulunan bazı varlıkları satacağını açıklamıştı.

Eğlence odaklı yayıncılık yapılacak

Ahmet Ertegün, News Corporation'dan dostları Rupert Murdoch ve Martin Pompadur ile bu girişim için oluşturdukları ortaklıktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "İhlas Grubu'nu, News Corporation gibi önemli bir Amerikalı yatırımcının Türkiye'ye gelmesini sağlayan bu anlaşmayı sonuçlandırdığı için tebrik ediyorum. Türk izleyicilerine dünya standartlarında eğlence yayını ve programları sunmayı umuyoruz" dedi.
News Corp. Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Martin Pompadur da, News Corporation'ın bir süredir Türkiye'de medya sektöründeki gelişmeleri dikkatle izlediğini, Ahmet Ertegün ile birlikte tüm gerekli kaynakları kullanarak üstün kalitede bir televizyon istasyonu oluşturma konusunda kararlı olduklarını kaydetti.

55 milyar dolar büyüklüğünde dev şirket

Medya ve eğlence şirketi olan Newscorp, film, televizyon, kablolu ve uydu yayınlar, gazete, dergi ve kitap yayımcılığı gibi geniş bir yelpazede hizmet veren şirketleri bünyesinde bulunduruyor.
Fox, Sky gibi televizyonların yanı sıra New York Post ve Daily Telegraph gazetesi ile Harper Collins yayınevine de sahip olan şirketin toplam 44 bin çalışanı var.

Gruba bağlı 75 televizyon kanalı, dünyada hergün 600 milyon kişi tarafından izleniyor. Şirketin sahibi bulunduğu 175'in üzerinde gazete 6 milyon kişi tarafından okunuyor. Varlıklarının toplam değeri 55 milyar dolar, yıllık geliri ise yaklaşık 25 milyar dolar olan News Corporation'un hisseleri New York ve Sidney borsalarında işlem görüyor. Şirket, TGRT ile görüştüğü sırada Polonya, Gürcistan ve Sırbistan'da da televizyon alım anlaşmaları yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious