TGRT'den sonra Türkiye'yi alabilir

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Dünyanın en büyük medya kuruluşunun sahibi Rupert Murdoch, Türkiye'deki yatırımına gazete satın alarak devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atlantic Records'ın Başkanı Ahmet Ertegün'ün ortaklığıyla gerçekleştirilen 151 milyon YTL'lik bu satın alma, Murdoch'ın Türkiye'deki varlığını güçlendireceğinin sinyali olmuştu. Nitekim kulislerde konuşulanlar bu beklentiyi güçlendiriyor. Türkiye'de medya sektörünü inceleyen Murdoch ve ekibi, başarılı olmak isteyen televizyonların mutlaka bir gazeteye de sahip olduğunu görünce satın alınacak ya da ortak olunacak gazeteleri incelemeye başlamış. İlk durakları da doğal olarak kısa bir süre önce TGRT'yi satın aldığı Enver Ören'in sahibi olduğu Türkiye Gazetesi olmuş. Gazeteyi incelemek isteyen News Corporations yöneticileri ve Ahmet Ertegün'e gazete hakkında ayrıntılı bilgilerin olduğu bir dosya verilmiş. Gazetenin imajı, satış rakamları, güçlü ve zayıf yönleri, bilançosu gibi oldukça ayrıntılı bilgiler içeren dosya şu anda incelemede. Murdoch bir yandan Türkiye Gazetesi'ni incelerken diğer yandan da diğer seçenekler üzerinde çalışıyor.

Bir gelişme de TGRT'de yaşandı. TGRT'nin yayın hakkını satın aldıktan sonra yaklaşık bir yıl İhlas Holding'in İstanbul Yenibosna'daki tesislerini kullanıp ardından Mecidiyeköy civarında başka bir binaya taşınacağı açıklanmıştı. Ancak TGRT'nin bulunduğu binanın bir TV kanalı için ideal olduğunu düşünen yöneticiler taşınmaktan vazgeçmiş.

Murdoch, sadece Türkiye'de değil dünyanın farklı ülkelerinde imparatorluğunu büyütüyor. Son ortaklık haberi Hindistan'dan geldi. Hindistan'da Sky markası ile dijital uydu kanalını başlatan Murdoch, Hintli dev sanayii kuruluşu TATA Grubu ile 225 milyon sterlinlik bir ortaklık kurdu. Tata Sky adını taşıyan yeni şirket ile NewsCorp. Çin'de kaçırdığı fırsatları telafi etmeye çalışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious