TGRT'nin satışı suya düşebilir

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

TGRT’yi ABD’li Rupert Murdoch’la birlikte satın alan Ahmet Ertegün’ün vefat etmesi, televizyonun News Corporation’a devrini de tehlikeye düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Ertegün’un hiç çocuğunun bulunmaması ve mevcut varislerinin de yabancı uyruklu olması nedeniyle Rupert Murdoch’ın TGRT operasyonunun sekteye uğraması gündeme geldi. RTÜK Kanunu, yabancı yatırımcıların TGRT’yi tek başına almasına imkan tanımıyor. Kanunda, bir yayın kuruluşunda yabancı hissesinin yüzde 25’i geçemeyeceği belirtiliyor. Murdoch, uzun yıllar ABD’de yaşayan ve bu satış için Türk vatandaşlığına geçtiği belirtilen Ertegün ile anlaşma yoluna gitmişti. Anlaşmaya göre Ertegün, TGRT’nin yüzde 75 hissesini alacak ve RTÜK Yasası’ndaki yabancı ve Türk ortak dengesi sağlanmış olacaktı. Kendisinin, TGRT’nin “Türk ortağı olabilmek için” Türk vatandaşlığına geçtiği bilinen Ertegün’ün vefatı ile mirası, mirasçılarına devredilecek. Bu aşamada da TGRT tamamen veya yabancılara ait bir şirket haline gelmiş olacak. Çünkü Ertegün’ün eşi de dahil diğer mirasçıları halen ABD vatandaşlığında bulunuyor.

ŞİKAYET GELİRSE İNCELENİR

AKŞAM’ın RTÜK kaynaklarından edindiği bilgiye göre, satışa önceden onay verildiği için şu anda RTÜK’ün bir girişimde bulunması söz konusu değil. Öte yandan iki CHP’li üye tarafından açılan bir yürütmeyi durdurma davası da sürüyor. RTÜK kaynakları, oluşacak ortaklık yapısı hakkında bir şikayet gelmesi durumunda, satışın yeniden inceleneceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious