TGS'den Cumhurbaşkanı'na mektup

TGS'den Cumhurbaşkanı'na mektup.10208
  • Giriş : 09.07.2009 / 21:06:00

TGS, sendikanın Basın İlan Kurumu'ndaki üye sayısının düşürülmesini öngören düzenlemenin TBMM'ye iadesi istemiyle Cumhurbaşkanı Gül'e mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


TGS'den yapılan yazılı açıklamada, ''basın emekçilerinin örgütü TGS'nin, ana muhalefet partisi CHP'nin son dönemde sendikayı hedef alan girişimlerinden büyük üzüntü duyduğu'' belirtildi.

Gazetecilerin temsilcisi olarak Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda 3 üye bulunduran TGS'nin üyesi sayısının, 5917 sayılı Kanun'un çerçeve 47'inci maddesinin 2'nci bendindeki düzenlemeyle 2'ye düşürüldüğü, bunun yerine Anadolu gazete sahiplerine ilave 1 üye hakkı daha verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Sendika karşıtı bu düzenleme, hükümetin tasarı metninde yer almadığı gibi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da bu yönde bir değişiklik yapılmamıştır. Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'ndaki gazeteci sendikasının temsil sayısının indirilmesi, Genel Kurul'da temsil hakkı olan gazete sahipleri sayısının artmasına, dolayısıyla işçi-işveren dengesinin bozulmasına yol açacaktır. Bu düzenleme, CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ve arkadaşlarının 'gece yarısı önergesi'yle adeta oldu bittiye getirilmiştir. Düzenleme, önergenin mahiyeti tam olarak tartışılmadan TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda kanunlaşmıştır.

TGS, işçi-işveren dengesinin bozulmasına yol açan bu düzenlemenin TBMM'ye iade edilmesi istemiyle Cumhurbaşkanı Gül'e bir mektup gönderdi.''

-HALK TV'DEKİ İŞTEN ÇIKARMALAR-

Açıklamada ayrıca, TGS'nin biri iş yeri temsilcisi olmak üzere 4 üyesinin, 18 Haziran 2009'da toplu sözleşme görüşmelerinin sürdürüldüğü ''CHP destekli Halk TV'de işten çıkarıldığı'' ifade edilerek, bu haksız ve keyfi işten çıkarmalar karşısında TGS yönetiminin o günden bu yana yaptığı tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı kaydedildi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Genel Sekreter Mustafa Türkel tarafından konunun CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na iletilerek, soruna çözüm bulunmasının istendiği vurgulanan açıklamada, ancak üst düzeydeki bu girişimlerden de sonuç alınamadığı bildirildi.

Açıklamada, ''Basın işçilerinin haklarının ellerinden alınmasına ve onların örgütlülüğüne yönelik girişimler karşısında mücadeleden çekinmeyen TGS, ana muhalefet partisi CHP'ye 'söylem ve eylemlerinin' çelişmemesi, emekçilerin karşısında değil yanında durması gerektiğini hatırlatmaktadır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*