TGS'den yeni yasaya tepki

TGS'den yeni yasaya tepki.9482
  • Giriş : 05.03.2008 / 16:39:00

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın ''sadece yıpranma hakkı bakımından değil, diğer olumsuz yönleriyle de bir iktidarın siyasi ömrüyle sınırlı bir düzenleme olmaya mahkum'' olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TGS Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''aralarında gazetecilerin de bulunduğu bir grup sigortalının yıpranma hakkını ortadan kaldıran tasarıdaki maddenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmeler sonunda, eleştiri ve uyarıları hiçbir şekilde dikkate almayan AKP'li milletvekillerinin oylarıyla dün kabul edildiği'' ifade edildi.

''Çalışanı köle gibi gören köhnemiş bir zihniyetin ürünü olan Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı; 'sosyal güvensizliğin' temellerini atmaktadır'' denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Bu düzenleme, iktidar partisinin sayısal üstünlüğünü çoğunluk diktası olarak görme anlayışının bir ürünüdür. Ancak bu yasa; sadece yıpranma hakkı bakımından değil diğer olumsuz yönleriyle de bir iktidarın siyasi ömrüyle sınırlı bir düzenleme olmaya mahkumdur. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında iktidar partisi milletvekilleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının ortaya koyduğu alaycı ifadeler, sadece basın mensuplarını değil, tüm halkı rencide edici niteliktedir.''

Tasarı komisyonda görüşülürken bir AK Parti milletvekilinin ''Her öldürüleni kanuna mı koyacağız? Ne yıpranıyorlar ki? Masa başında haber yapıyorlar'' şeklindeki sözlerinin eleştirildiği açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, ''insan ömrünü azaltan bir risk olması durumunda yıpranma hakkından söz edilebileceği, bunun dışındaki durumlar için iş kazası ve ölüm aylığı gibi düzenlemeleri koruyucu unsur olarak göstermesinin'' vicdanları sızlattığı ifade edildi.

TGS'nin açıklamasında, komisyondaki görüşmeler sırasında, yıpranma hakkının korunması lehinde oylarıyla destek veren milletvekillerine teşekkür edilirken, verilen 6 değişiklik önergesini blok halinde reddeden AK Partili milletvekilleri kınandı. Açıklamada, ''TGS, bu konudaki mücadelesini her platformda vermeye devam edecektir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious