The Daily Star, Türkiye'deki genel seçimleri değerlendirdi

The Daily Star, Türkiye'deki genel seçimleri değerlendirdi.8429
  • Giriş : 30.07.2007 / 09:19:00

Lübnan'da yayımlanan Daily Star gazetesinde, 22 Temmuz seçimlerini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lübnan'da yayımlanan Daily Star gazetesinde, 22 Temmuz seçimlerini değerlendiren Filistinli akademisyen ve gazeteci Rami Huri, alınan sonucun Batı ve Arap dünyası tarafından 'dikkatle' değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Rami Huri'ye göre, siyasette sağlanan uzlaşma ve denge, İslamcı partileri de daha sorumlu ve pragmatist hale getiriyor.

Huri, "Türkiye'deki seçim Batı ve Araplar için ders niteliğinde: Siyasi uzlaşma ve denge geniş halk desteği alırken, mutlakiyetçilik işe yaramıyor. Demokratik siyasete kabul edilen İslamcılar, tüm milleti yönetme sorumluluğunda aldıklarında solcular veya milliyetçiler gibi, daha pragmatist hale gelebiliyor" diyor.

Rami Huri, benzer bir sürecin diğer Arap ülkelerinde işlemediğini vurguluyor. Huri'ye göre, İslamcı partilere seçimlere katılma imkanı tanıyan Arap rejimleri, bu partilere ülkeyi yönetme şansı tanımıyor.

Huri, 1990'larda Türkiye'deki İslamcı partilerin yasaklanmasının da AK Parti'yi daha pragmatist ve realist politikalara yönelterek 22 Temmuz'dan zaferle çıkmasını sağladığını belirtiyor.

Huri makalesinde, "Daha önce Türkiye'de İslamcı partilerin izlediği rota, 1990'larda iki kez yasaklandı. Bu durum AK Parti pragmatizminin ve realizminin yolunu açtı. Bu durum yalnızca partiyi yeni bir zafere taşımakla kalmadı aynı zamanda bir demokrasideki en önemli güç olan; düşünen, oy veren vatandaşların onayıyla alınan güçlü desteğin ortaya konulmasına vesile oldu" ifadesini kullandı.

Filistinli akademisyen Rami Huri, son 20 yılda sağlanan uzlaşma ile Türkiye'deki İslamcı partilerin yalnızca Silahlı Kuvvetler ve Batı tarafından değil, kamuoyunun çoğunluğu tarafından belirlenen kurallara bağlı olmayı öğrenmek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

El Cezire AKP'yi mercek altına aldı

Arap dünyasının en fazla izlenen televizyonu El Cezire de, 'Yeni Osmanlılar' adlı bir belgesel yayınladı. AK Parti'nin siyasi serüvenini anlatan El Cezire, milli görüşün bölünme nedenlerini, AK Parti'nin yükselişini izleyicisine özel röportajlarla aktardı.

El Cezire televizyonu Ankara Sorumlusu Yusuf El Şerif tarafından hazırlanan 'Yeni Osmanlılar' adlı belgesel AK Parti'nin entellektüel kökenini, AK Parti'yi doğuran ve yükselmesini sağlayan şartları işledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious