The Economist: AB samimi mi?

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

The Economist dergisinde yayınlanan "Türkiye'nin tren kazası: Enkazdan neler kurtarılabilir?" başlıklı makale Türkiye ile AB arasındaki sorunların Türkler kadar Avrupa'dan da kaynaklandığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa'nın samimiyetini irdeleyen Economist dergisi, Türkiye'nin tüm zorluklara rağmen yine de yönünü Batı'dan saptırmadığını yazdı. Sorunların Türkiye kadar Avrupa Birliği'nden de kaynaklandığını ifade eden dergi, "2005 yılında Avrupalı liderler müzakere kararı verdiler ancak bu liderlerin samimi olup olmadıkları belirsiz." yorumunda bulundu.

Türkiye ile müzakerelerin yavaşlamasının AB'nin yararına olmadığını vurgulayan The Economist, "Müzakerelerin yavaşlaması, Türkiye'nin Batı ile arasındaki ilişkilerine zarar veriyor. Türklerin çoğu AB'nin hiç bir zaman Türkiye'yi birliğe almayacağına inanıyor." görüşüne sayfalarında yer verdi.

Türkiye'nin AB'den ayrılmasının sanıldığından daha ağır sonuçlar verebileceğine dikkat çeken Economist, "Türkiye'nin kaybı AB için sanıldığından daha ciddi olur. Eğer bu üyelik gayreti mutlu sonla bitmezse, Türkiye İran olmaz. Ancak bazı İslamcı kesim ile askerler arasında sıkıntılı bir dönem başlayabilir." tahmininde bulundu.

Avrupa'nın Türkiye'nin önüne yeni engeller koymaması gerektiğini yazan dergi, "Türkiye'nin üyeliğinin reddedilmesi, bunu yakından takip eden İslam dünyasının Avrupa'ya olan güvenini sarsabilir. NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip ılımlı bir ülke olan Türkiye'nın bu fırsattan yararlanması engellenirse, Avrupa büyük bir güç olma yolunda çok büyük zarar görür." uyarısını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious