The Economist: Barzani zor durumda kaldı

The Economist: Barzani zor durumda kaldı.14396
  • Giriş : 09.11.2007 / 11:43:00

The Economist dergisinin son sayısında Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani’nin zor durumda kaldığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Barzani’nin, PKK'ya “krizi alevlendirdikleri için öfkeli” olduğunu yazan dergi, Kuzey Irak ekonomisi için "can kurtaran" olan Türkiye’nin uyguladığı ekonomik ambargonun şimdiden etkisini hissettirdiği yorumunu yaptı.

The Economist dergisi, son sayısında Kuzey Irak sorununa ilişkin yayınladığı uzun analizde “Barzani ne yapabilir” sorusuna yanıt ararken “Irak’ın Kürt lideri, sıkıştı” başlıklı yazıda Irak Kürt liderlerinin Türkiye’nin PKK’yı hedef alan saldırı tehdidinin karşısında çok zor durumda olduklarını kaydetti.

Barzani’nin sekiz Türk askerinin serbest bırakılması için iyi niyet girişimlerinde bulunduğunu kaydeden dergi “Ancak Türkler, büyük çapta bir saldırının gündemden kalkması için Barzani ve onun Amerikan müttefiklerinin daha fazla (iyi niyet çabası) yapmaları gerektiğini söylüyorlar” diye yazdı.

PEŞMERGE GÖNDERMİYOR

İngiliz dergisi, Barzani ile PKK arasında "pek bir sevgi olmadığını" belirterek “Açıklamasa da krizi alevlendirdikleri için (PKK) liderlerine öfkelidir. Ancak PKK’yı kalelerinden çıkartmak için peşmergerlerini göndermeyi reddediyor. 1990’lı yıllarda birkaç defa denediler ve başarısız oldular” yorumunu yaptı.

Bunun yerine Barzani’nin çokuluslu bir gücün gönderilmesini önerdiğine işaret eden dergi, “Hangi ülkelerin böyle bir güce katkıda bulunacağı belli değil” ifadesini kullandı.

"HAYDUT" VE "HAİN"

Mesud Barzani’nin yaptığı yatıştırıcı jestlerin Türkiye’yi pek etkilemediğini belirten dergi, Barzani’ye Türkiye’de “haydut” ve “hain” gibi nitelemelerin yakıştırıldığına dikkat çekti.

The Economist, ekonomik ambargo konusuna değinerek “Iraklı Kürtler, şimdiden onlar için ekonomik can kurtaran olan Türkiye tarafından empoze edilen ekonomik önlemlerden fiilen etkileniyor” değerlendirmesini yaptı.

Türklerin sınır kapısını kapatmakla tehdit ettiğini, İstanbul ile Erbil arasındaki uçuşlarının askıya alındığını, bölgede çok iyi iş yapan birkaç Türk şirketinin geri çekildiğini kaydeden gazete “Barzanilerin, onların geri gelmelerine fena halde ihtiyaçları var ama nasıl?” diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious