The Economist : 'Cem Özdemir farkı'

The Economist : 'Cem Özdemir farkı' .8881
  • Giriş : 21.11.2008 / 10:57:00

"Cem farkı" başlıklı haber, Almanya'nın etnik azınlık mensubu ilk parti lideri olduğunu vurguladığı Cem Özdemir'i konu alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün yayımlanan haftalık Economist dergisinde yer alan "Cem farkı" başlıklı haber, Almanya'nın etnik azınlık mensubu ilk parti lideri olduğunu vurguladığı Cem Özdemir'i konu alıyor.

"Cem Özdemir, Alman Yeşiller Partisi'nin eş başkanlığına seçilmek için iyi bir zamanlama yaptı. Çünkü Avrupa'nın tamamı, Avrupalı bir Barack Obama avında. Almanya'daki büyük bir partinin ilk Türk kökenli lideri olan Özdemir ülkenin en iddialı ismi."

"Şöyle bir kıyaslama yapmak yanlış olmaz. O da zayıf, yakışıklı, karizmatik; ve ailesine, yani karısı ve kızına düşkün. Amerikan versiyonunda olduğu gibi o da etnik köken meselesinin ötesine geçmeye çalışıyor. Ama farklı bir yolla:"

"Obama, seçilmesinin tarihi öneminin kendi işine yarayacağını düşünüyordu. Yeşil bir siyasi olarak Dışişleri Bakanlığından daha yükseğe çıkması zor olan Özdemir ise etnik köken konusunu tamamen önemsiz göstermeye hevesli görünüyor."

"Özdemir hem yerli Almanları, hem de göçmenleri suçluyor. Ona göre Almanlar bazı vatandaşlarının "eklemlenmiş kimliklerini" içine sindirmeli, göçmenler ve onların çocukları da "buranın bir düşman toprağı olmadığını" kabul etmeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*