The Economist: Köşk'e Gül çıksın

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Financial Times gazetesinden sonra The Economist dergisi de Köşk yorumu yaptı. Dergi Erdoğan’a cumhurbaşkanı olmaması için çağrıda bulunup,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan’a Cumhurbaşkanı olmaması için çağrıda bulunan dergi Köşk’e Abdullah Gül’ün çıkmasının daha iyi olacağını yazdı

1.5 milyon tirajlı haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist’te yumuşak bir üslupla kaleme alınan yazıda, “Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı ihtimalinin giderek güçlendiği” yorumu yapıldı. İşte “Erdoğan’ın ikilemi” başlıklı makalede yer alan çarpıcı satırlar:

Hayatı zindan olur: Ordu Erdoğan’ı durdurmak için ne yapabilir? Bir askeri darbe haricinde pek az şey... Ancak iş kadını Ümit Boyner’in sözleriyle “Darbe günleri geride kaldı.” Tabii bu, generallerin Cumhurbaşkanı olması halinde Erdoğan’a hayatı zindan etmek için ellerinden geleni yapmayacakları anlamına da gelmiyor. Yani Türkiye çok daha gerilimli bir yola girebilir. Belki de zaten bu nedenle, Türklerin çoğu AKP’nin tüm popülaritesine karşın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına karşı çıkıyor. Kendisini destekleyenler bile Cumhurbaşkanı olmaması için bir dizi neden görüyor.

* Karizması rakipsiz: Erdoğan rakipsiz bir karizmaya sahip ve AKP’yi Kasım ayında yeni bir seçim zaferine taşıyabilir. Birçok iş adamı o olmaksızın milliyetçiler, liberaller ve İslamcıların gevşek bir koalisyonu olan partisinin dağılmasından, bunun da Türkiye’yi yine istikrarsızlığa sürüklemesinden kaygı duyuyor.

* Gül daha iyi bir aday: Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğu takdirde, otokratik güdüleri halefi olmaya en yakın isim olarak görülen ve asla bir fino köpeği olmayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le ilişkilerini de zedeleyebilir. Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı için Erdoğan’dan daha iyi bir aday olduğu yönündeki görüşler de giderek kuvvetleniyor.

* Kararlı bir AB yanlısı: Kararlı bir Avrupa yanlısı olan, yolsuzluk suçlamalarıyla lekelenmemiş Abdullah Gül, eski İslamcı başbakan Necmettin Erbakan’a karşı isyanı yürüten ve AKP’yi kuran isim olarak ahlaki otoriteye sahip...

* Tek pürüz eşinin türbanı: Erdoğan’ın aksine akıcı bir İngilizcesi ve yurtdışında yaşamışlığı var. Tek pürüzü ise onun da karısının başının örtülü olması... Ama zaten Türkiye’deki kadınların yarısından fazlasının da başı örtülü.

FT de ‘Hayır deyin Mr. Erdoğan’ demişti
Financial Times da üç gün önce başyazısında, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda Türkiye’nin istikrarını tehlikeye atacak gelişmelerin yaşanabileceğini ifade ederek “Türkiye’nin ilerleyişine devam etmesi için Erdoğan’ın Başbakan olarak kalması gerek” yorumunu yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious