The Economist: Türk ekonomisi gerilemez

The Economist: Türk ekonomisi gerilemez.14928
  • Giriş : 24.10.2008 / 10:54:00

İngiliz The Economist dergisi, dünya piyasalarının etkilendiği ekonomik krizde, Türkiye'nin şu ana kadar pek fazla etkilenmiş gibi görünmediğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Economist, "Ekonominin son 6 yılda yükselişi, Türkiye ekonomisini Avrupa'nın en büyük 6'ncı büyük ekonomisi haline getirdi. Türkiye ekonomisinin gerilemesi ihtimal dışı görünüyor." diye yazdı.

The Economist, global krizin Türkiye'ye olan etkilerini ele aldı. Dünya ekonomisinin 2000'li yıllarda krizin başında olduğu dönemlerde özellikle Türkiye'nin etkilendiğini yazan Economist, döviz kuru ve bankacılık sektöründeki krizin bunu tetiklediğini vurguladı.

Ancak, dünya piyasalarının yine etkilendiği bu seferki krizde, Türkiye'nin şu ana kadar pek fazla etkilenmiş gibi görünmediğini yazan Economist, "Türk ekonomisi tehlikelere göründüğünden daha açık olabilir." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin artık dışardan mali yardım arama görünümünden çok uzak olduğuna dikkat çeken Economist, şu değerlendirmeyi yaptı: "Hükümet IMF ile olan resmi ilişkisini Mayıs ayında bitirdi. Hazineden sorumlu Bakan Mehmet Şimşek de bunu gururla duyurdu. Ancak Şimşek, bu gururun pişmanlığını yaşayabilir."

"TÜRK EKONOMİSİNİN GERİLEMESİ İHTİMAL DIŞI"

Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin altını çizen Economist, "Sermaye yeterlilik oranı yüzde 17.5 ile yüksek seviyede. Nufus artışı talebi karşılayabiliyor. İhraç malları şimdi daha fazla çeşitlilik arzediyor. Kamu borçları gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 74'ü iken bu oran şimdi yüzde 34'e düştü. Döviz rezervi 80 milyar dolara yükseldi. Türkiye ekonomisinin son 6 yılda yükselişi, ekonomiyi Avrupa'nın en büyük 6'ncı büyük ekonomisi haline getirdi. Türkiye ekonomisinin gerilemesi ihtimal dışı görünüyor."

"ÇOK UMUTLU OLMAK YANLIŞ OLUR"

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen çok umutlu olmanın yanlış olacağını vurgulayan Economist dergisi, gayri safi yurtiçi hasılanı oranının yavaşladığını ve enflasyonun tekrar çift haneli rakamlara döndüğüne işaret etti.

Cari açığın da büyümesine dikkat çeken dergi, ülkenin bu açığı kapatmak için yabancı yatırıma bağımlı olduğunu yazdı. Economist ayrıca, en büyük problemin ise doğru politikayı bulmak değil, "Politik arenada politikacılara yeterli miktarda müsaade göstermektir." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*