The Guardian, Diyanet'in "ateş altında" olduğunu belirtti

The Guardian, Diyanet'in
  • Giriş : 29.05.2008 / 11:06:00
  • Güncelleme : 29.05.2008 / 12:45:21

Diyanetin flörtün zina, parfümün ise edep dışı olarak algılanmasına yol açan değerlendirilmesi krize yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet Başkanlığı’nın internet sayfasında değerlendirdiği ve flörtün zina, parfüm sürmenin ise edep dışı olarak algılandığı açıklamaları üzerine ortaya çıkan tartışmalar, yabancı basına da yansıdı.

The Guardian gazetesi, İslam’ın “ılımlı bir yorumu"nu teşvik etmekle bilinen Diyanet’in böyle bir yazı yayınlamasını “şaşırtıcı" olarak nitelendirirken, Diyanet’in “ateş altında" olduğunu da belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesi, Diyanet ile ilgili haberinde “Türkiye’de İslam’ın rolünü düzenleyen güçlü devlet kurumu, flörtü zina ile eşit tutan ve kadınların parfüm sürmelerini kınayan, cinsel davranışlara ilişkin yazısı nedeniyle ateş altında" yorumunu yaptı.

Laikler ve kadın gruplarının Diyanet tarafından yayınlanan yazıyı eleştirdiklerini kaydeden gazete, yazının çeşitli bölümlerine de yer verdiği haberinde, “Yazıda kadınlar ve erkekler, birbiri ile evli değilse birlikle olmaması gerektiği söyleniyor ve iki cinsin birlikte çalıştığı işyerlerindeki kadınların rolünü sorguluyor. Kürtajın yasallaşmasından da batının ‘sosyal ve manevi’ çöküntüsünü sorumlu tutuyor" diye yazdı.

The Guardian, laiklik yanlısı medyanın yazıyı kınadığına dikkat çektikten sonra, “Yazı özellikle şaşırtıcı çünkü Diyanet, İslam’ın ılımlı yorumunu teşvik etmekle biliniyor" dedi.

Diyanet’in hakiki olmayan yada kadın karşıtı hadisleri ayıklamaya yönelik çalışmaları yaptırdığını anımsatan gazete, Diyanet’in, Atatürk tarafından 1924 yılında kurulduğunu belirtirken 70 binden fazla din adamı doğrudan istihdam ettiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious