The Guardian gazetesi şok bir iddia gündeme getirdi

The Guardian gazetesi şok bir iddia gündeme getirdi.12674
  • Giriş : 02.09.2007 / 19:36:00

The Guardian, İngiltere Ulusal Arşiv belgelerini kaynak göstererek yeni bir iddia gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, yeni ortaya çıkan İngiltere Ulusal Arşiv belgelerini kaynak göstererek yeni bir iddia gündeme getirdi.

Gazetede yer alan habere göre şu anda Pakistan sınırları içinde kalan Ravalpindi'de İngiliz ordusu 1930'ların başında kimyasal silah denemeleri yaptı.

Üstelik, 10 yıldan uzun süren bu denemelerde hindli askerler kobay olarak kullanıldı. Gazetenin aktardığı 1942 tarihli bir belgede, denemelere katılan askerlerin vücutlarında ağır yanıklar oluştuğu ve askerlerin hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı, haberle ilgili olarak şimdilik bir açıklama yapamayacaklarını bildirdi. Aslında İngiltere'nin bu konudaki sabıkası oldukça kabarık. Ülkenin güneybatısındaki Porton Down araştırma merkezinde de 1989'a kadar sürdürülen araştırmalarda, yüzlerce Britanyalı kadın ve erkek asker üzerinde kimyasal silah denemeleri yapılmıştı.

Denemelere katılanların bazılarının üzerinde hardal gazı ve sinir gazı ile LSD gibi halisünasyon yapıcı ilaçlar test edilmişti. Denemelere katılanların bazıları kendilerinin kandırılarak testlere katılmalarının sağlandığını ileri sürmüş, az sayıda kişi de İngiliz hükümeti hakkında tazminat davası açmıştı.

Denemelerde ölenlerin bazıları ile ilgili olarak açılan soruşturma 2003'de sonuçlanmış ve ceza davası açmak için yeterli delilin olmadığı sonucuna varılmıştı. Ancak 2006'da hükümetin kurduğu bir komisyonun yaptığı araştırmada kimyasal silah denemelerinin ahlaki standartlardan ciddi biçimde uzaklaştığı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious