The Guardian: Türkiye arabulucu

The Guardian: Türkiye arabulucu.15411
  • Giriş : 19.07.2008 / 10:05:00

Türkiye'nin Amerika ile İran arasında İran'ın nükleer krizin çözümü konusunda arabuluculuk yaptığı haberleri İngiliz basınına da yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

The Guardian gazetesi, bugünkü haberinde Türkiye'nin Amerika ile İran arasında tırmanan nükleer krizin çözümü için arabulucuk rolünün arttığını yazdı.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin üst düzey bir görüşme amacıyla Türkiye'de bulunduğunu yazan gazete Mutteki'nin Amerika ile İran arasında yapılan görüşmelerle ilgili ise sarfettiği, "Zannediyorum İran ile Amerika arasında doğrudan uçuş konusunda görüşmeler yapılabilir." sözlerini aktardı. Ancak Amerika'nın İran ile doğrudan uçuşlara başlama konusunda isteksiz olduğunu yazan gazete, Amerikan hükümetinin Amerikalı diplomatları İran'a gönderebileceğini kaydetti.

"Türkiye'nin yükselen arabulucuk rolü"

Amerika ve İranlı yetkililerin bir araya gelmelerinde Türkiye'nin arabulucuk rolünün yükseldiği yorumunda bulunan The Guardian gazetesi, Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Muttaki'nin de bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile üst düzey görüşmeler yaptığını yazdı.

Bu arada gazete, İran Dışişleri Bakanı Mutteki'nin ziyaretinden bir gün önce Amerikanın Güvenlik Konseyi Danışmanı Stephen Hadley'in de Ankara'ya İran'ın nükleer silah üretimiyle ilgili bir ziyaret gerçekleştirdiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*