The Washington Post: Demokrasi krizi

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesi, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili gelişmeleri başyazısına taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Türkiye'de demokrasi krizi'' başlığıyla yayımlanan yazıda, ''laiklik yanlısı muhalefet ve ordunun, yeni cumhurbaşkanının serbestçe seçilmesini engellemeye çalıştığı'' görüşü savunuldu.

Başyazıda, ''Türkiye'nin ağırlıklı olarak İslami bir ülkede liberal demokrasiyi oturtmaya yönelik çabalarının dönüm noktasına geldiği'' ifadesi kullanılırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''son zamanlardaki Türk tarihinin en başarılı hükümetine'' liderlik ettiği ve anketlere göre AK Parti'nin ülkenin en popüler partisi olmayı sürdürdüğü ifade edildi.

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün başarılı bir Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı ve Batı ülkelerinin başkentlerinde hakkında olumlu bir izlenim bulunduğu belirtilen yazıda, Irak Savaşının neden olduğu ''Amerikan karşıtı'' bir ortamda Gül'ün ''ABD'nin dostu'' olduğu da ifade edildi.

Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru ve Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına da değinilen yazıda, Erdoğan ve Gül'ün ''ılımlı İslami partilerden'' geldikleri ve ''katı laikliğin yumuşatılmasını görmek isteyen Türkler tarafından desteklendikleri'' görüşüne yer verildi.

Gazetenin başyazısında, Erdoğan'ın Türkiye'nin AB'ye girme çabalarına önderlik ettiği, birçok reformun uygulanmasını sağladığı ve beş yıl önceki sıkıntılı ekonomik durumu düzelttiği, bugün Türkiye'nin hızla büyüyüp modernleştiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın destek bulacak olmasına karşın Cumhurbaşkanı adayı olmamayı tercih ettiği kaydedilen yazıda, Gül'e ilişkin kaygıların ise eşinin türbanlı olması gibi ''sembolik meselelerden'' kaynaklandığı iddia edildi.

Anayasa Mahkemesinin muhalefetin başvurusu lehine karar vermesinin genel seçime gidilmesine yol açacağı belirtilen yazıda, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin meseleye karışmaktan kaçındığı ve ''sessizce orduyu, kışlaya çekilmeye çağırdığı'' kaydedildi.

Yazıda, ''İslam ve demokrasinin tam olarak uzlaşmasının henüz sağlanamadığı bir bölgede, iki unsurun karıştırılmasına ilişkin korkuların makul olduğu'' belirtilirken, ''ancak şimdilik, Türkiye'nin demokrasisine ilkesel tehdit AK Parti'den değil, onun karşıtlarından geliyor'' ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious