THK'da yolsuzluk iddiası

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Türk Hava Kurumu'nda (THK) yolsuzluk iddiasıyla ihraç edilen Elazığ Şubesi eski başkanı Türker Güler tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Elazığ Şubesi eski başkanı Türker Güler, bütün bunların tek sebebinin kurum içinde olan olaylara karşı baş eğmemesinden kaynaklandığını belirterek, özellikle Elazığ'da yaşandığını iddia ettiği bazı yolsuzluklara dikkat çekti.

Önceki gün başkanlığını emekli Tümgeneral Yusuf Güngör'ün yaptığı genel kurulda oy çokluğu ile ihraç edilen Türker Güler, çok tartışılacak konuları dile getirdi.

Genel kurulda 500 delegenin yanlış ve yalan beyanlarla yanıltıldığını belirten Güler, en büyük hatanın dükkanı kiraya kendisinin verdiği şeklinde gösterilmesi olduğunu belirterek, bu konuda tek yetkilinin genel başkan olduğunu ileri sürdü.

THK, tüzüğünün 20 maddesi gereğince kiralama ve devir işleminin sadece genel başkanın yetkisinde olduğuna işaret eden Türker Güler, kiraya verilen dükkanın sözleşmesinde de genel başkanın imzası olduğunu söyledi.

Kurum tarafından gönderilen müfettiş Mehmet Mercan'ın kasıtlı olarak dükkanın kendisi tarafından kiraya verildiği şeklinde rapor tuttuğunu iddia eden Güler, "Bu müfettiş ya tüzüğü okumamış veya okur yazar değil. Tüzüğe rağmen kasıtlı olarak böyle denilmiştir." şeklinde konuştu.

Açılan davalarda beraat kararı çıktığını hatırlatan Güler, yine genel başkan Yusuf Güngör tarafından mahkemeye verilmesine rağmen, beraat ettiğini vurguladı.

Kendilerinin genel kurul salonuna alınmadıklarını anlatan Türker Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Disiplin kurulu başkanı Mehmet Yurdakan, genel kurulda da olayı bilerek çarpıttı. Ayrıca itiraz dilekçemiz ve ekleri gelen kurula sunulmayıp,mahkeme kararı olmadığı söylenerek delegeler yanıltıldı."

Olayların Elazığ Şube saymanını müfettiş Mehmet Mercan'a bildirmesinden sonra başladığını anlatan Türker Güler, "Sayman A. Galip Polat tarafından 2003 yılında 36 ton yakıt gideri görünmekte. Oysa kurumun yıllık yakıt gideri 23-25 ton arasındadır." diyerek şöyle devam etti: "Mehmet Mercan'dan sonra gelen müfettişler Fahrettin Gültekin ve Metin Göksal'a da belgeleri gösterdim ama onlarda işlem yapmadı. Raporlarında saymanı aklamak için fatura olduğunu söylediler. 36 topluk fatura var ancak, yakıt gideri yok. "

Sayman Galip Polat'ın 11 ay kendi imza sirkülerini bankalardan gizleyerek kendi adına para çektiğini idda eden Türker Güler, bunların hepsinin genel başkanlığa yazılmasına rağmen hiç bir işlem yapılmadığını söyledi.

Kurumda daha büyük yolsuzlukların döndüğünü iddia eden Güler, "Elimde belgesi olmadığı için bunlara şimdilik girmiyorum. Bunların belgesini de temin ettiğim zaman hepsini gün yüzüne çıkaracağım. Sayman, gayri resmi yollardan 300 dolar alıp dükkan devrediyor. Belgesi kişi tarafından genel başkanlığa iletilmesine rağmen, hiç bir işlem yapılmıyor." dedi.

Yapıldığını iddia ettiği yolsuzlukların yeni şube başkanı tarafından da genel başkanlığa kerelerce yazıldığına işaret eden Türker Güler, "Bütün bunlara rağmen olmayan şekilde insan onuru incitiliyor. Bunlar cellatlık yapıyor. Sayman yolsuzluğuna devam ediyor. İşin içinde müfettiş olduğu için Mehmet Yurdakan, ben müfettişimi ezdirmem diyor. Halbu ki asıl olan haklının ortaya çıkarılmasıdır." şeklinde konuştu.

Alınan ihraç kararı için yargıya gideceklerini belirten Türker Güler, "Sayman Galip Polat, 15 yıl önce iş hanından ayrılmış kiracının elektrik masrafını 2003 yılında diğer kiracılara fatura olarak yansıtıyor. Neden saymanı değilde beni yolsuzlukla suçluyorlar. Çünkü ben bu yönetime boyun eğmedim. Herşeyi doğru görüp yazdığım için yaranamadım." ifadesini kullandı.

2002 yılında ölmüş şube başkanının adına para çekildiği bilgisini veren Türker Güler, "Bunların evrakları genel başkanlıktadır. Ancak hiç bir işlem yapılmamakta. Burada bana yapılanlar iftiradır. Disiplin kurulu başkanı Mehmet Yurdakan hakkında yasal işlemler ypılacaktır." dedi.

Kendisini Zülfükar Yurdagül'ün ifadesi ile suçladıklarını anlatan Türker Güler, "Zülfükar Yurdagül'ün yılda 47 bin YTL ödediğini belirttiği dükkana Elazığ Defterdarlığından aldığım yazıya göre senede 750 YTL ödediği ortaya çıktı." diye konuştu.

Genel başkanlığa 20'nin üzerinde yazı yazmasına rağmen cevap alamadığını anlatan Güler, olmayan bir yazıya 8 Temmuz 2005 tarihinde cevap verildiğini iddia etti. Türker Güler, "Genel Başkan Yusuf Güngör, merkez disiplin kurulunun 30 Mayıs 2005 tarihli 70 nolu kararını bana 13 Mayıs 2005 tarihinde bildirdiklerini söylüyor. 30 Mayıs'ta alınan karar bana 13 Mayıs'ta nasıl iletilir." şeklinde sordu.

Türk Hava Kurumu'nun 70 milyon insanın olduğunu hatırlatan Güler, kendisinin kurumun yıpranmaması için bu tür konuları basına yansıtmadığına dikkat çekerek, "Mehmet Yurdakan 25 Kasım 2006 da yapılan genel kurulda hiç bir görev alamadı. Yurdakan, kurumun yıpranması için giderayak bu demeci kasıtlı olarak verdi." şeklinde konuştu.

Kendisinin servet beyanını ibraz ettiğini belirten Türker Güler, 36 yıllık mühendis olmasına rağmen evinin dahi olmadığını söyledi.

Güler, "Sadece hanımımın çalıştığı dönemde katıldığı koperatif evi var. Ayrıca 3 çocuğuma üniversite okutmuşum. Benim mal varlığım sadece budur. Ayrıca görev yaptığım üniversiteye minübüsle gidip geliyorum." dedi.

Kendisini suçlayanlarında mal beyanlarını basının huzurunda açıklamasını isteyen Güler, aksi takdirde onları müfteri ilan edeceğini sözlerine ekledi.

Elazığ Şubesi eski başkanı Türker Güler'in yolsuzlukla suçladığı sayman A. Galip Polat ise, bu konuda konuşmayacağını belirterek, "Yargı kararını vermiştir. Müfettişler kararını vermiştir. Ben buna saygı duyuyorum. Eğer zamanı gelirse ve gerekirse bende kendim hakkında söylenenler hakkında konuşurum." demekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious