THK'nin yangın uçağı kampanyası rağbet görmedi

THK'nin yangın uçağı kampanyası rağbet görmedi.14922
  • Giriş : 29.04.2008 / 14:58:00

Türk Hava Kurumu'nun başlattığı yangın uçağı almak için başlattığı kampanya ilgi görmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Yusuf Güngör, "Yangın söndürme uçağı konusunda başlattığımız kampanyada şu ana kadar toplanan 160 bin YTL ile uçağın tekerleğini bile almak mümkün değil" dedi.

Genel Başkan Güngör, Bakanlar Kurulu kararıyla Denizli’ye atanan Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen’i makamında ziyaret etti. Güngör, burada yaptığı açıklamada, THK’nin, ticari ve askeri havacılık konusundaki eksiklikleri tamamlayan önemli bir kuruluş olduğunu söyledi. Genel havacılığın THK’nin bünyesinde toplandığını, kurumun da dünyada benzeri bulunmadığını belirten Güngör, şöyle konuştu: "Genel havacılık içinde pilot yetiştirme ve yangın söndürme gibi birçok konu var. Yangın söndürme işini 12 uçağımızla yapmaya çalışıyoruz. Yangın söndürme uçağı satın almaya yönelik kampanyamız devam ediyor ancak yeterli ilgi görmüyor. Kampanyada şu ana kadar toplanan 160 bin YTL ile uçağın tekerleğini bile almak mümkün değil. Bu konuda destek bekliyoruz. Geçen yılın mayıs ayında başlattığımız kampanyaya katkı sağlanamasa da kiralama veya taksitle satın alma yoluyla uçağı temin edeceğiz."

Güngör, orman yangınlarıyla mücadelede uçakların çoğunun yurt dışından temin edildiğini, THK’nin 12 uçağı dışında Türkiye’nin ormanları üzerinde yangın söndürmede kullanan tüm hava gücünün kiralık olduğunu kaydetti.

"POST KAVGASI"

Havacılıkla ilgili eğitim alanların sayısını 20 bine ulaştırmayı hedeflediklerini bildiren THK Genel Başkanı Yusuf Güngör, şunları kaydetti: "Şubelerimiz ve halk eğitim merkezleri aracılığıyla paraşüt, model uçak ve uzaktan kumandalı uçak eğitimi gibi konularda kurslar veriyoruz. Pilot yetiştiriyoruz. Ülkemizde şimdiye kadar 6 bin civarında pilot ve 70 binin üzerinde paraşütçü yetiştirilmesini sağladık. Birçok ülkenin 6 bin pilotu bile yok. Ayrıca organ taşıyarak çok sayıda kişiyi hayata döndürdük. 24 saat görev yaparak, organ nakliyle ilgili haber geldikten 1 saat sonra uçağımız havada oluyor. Ama bunları kimse bilmiyor. Bunlar kurumun görünmeyen yönleri, ancak görünen yönü post kavgası. Bunun da sadece yüzde 40’ı bize kalıyor."

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de THK ile her zaman iş birliği içinde olduklarını belirterek, "Kurumun bölgesel havacılık anlamında önemli çalışmaları var. Kentimizin de buna dahil edilmesinden mutluluk duyduk. THK’ye herkesin destek olması gereklidir" dedi. Güngör, Vali Yavuz Erkmen’e yeni atandığı Denizli’de başarısını sürdürmesi dileğinde bulunarak THK şapkası ve çeşitli hediyeler verdi. Erkmen, THK şapkasını başına takarak hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Güngör’e kömür tozundan yapılmış masa saati ve Devrek bastonu hediye etti

HABERTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious