THY, Anadolujet ile uçtu

THY, Anadolujet ile uçtu.8933
  • Giriş : 01.06.2008 / 11:01:00

Türk Hava Yolları'nın (THY) ilk seferi 23 Nisan tarihinde gerçekleştirilen Anadolujet'in uçuşları ile uçaklardaki doluluk oranını yüzde 64'ten yüzde 85'e yükselttiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, yaptığı açıklamada, THY'nin alt markası olan Anadolujet uçuşları ile Ankara merkezli İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya, Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Erzincan, Batman, Muş, Van, Erzurum, Kars ve Trabzon'a karşılıklı sefer gerçekleştirdiklerini belirtti.

Anadolujet'in yaklaşık 1.5 aylık performansından oldukça memnun olduklarını anlatan Karlıtekin, THY gibi müşterilerin de memnuniyetlerinin giderek arttığını vurguladı. Karlıtekin, Anadolujet uçuşlarına yönelik son günlerde gelen eleştirilere rağmen müşterilerin giderek bu sisteme alıştığını bildirdi.

Anadolujet'in maliyetleri düşürdüğü gibi doluluk oranında da artış yarattığına dikkati çeken Karlıtekin, şunları kaydetti:

''THY olarak bizim beklentilerimiz gerçekleşti. Uçaktaki doluluk oranı yüzde 64'ten yüzde 85'e yükseldi. Samsun, Kahramanmaraş uçuşları, doluluğu düşürüyor. Bunları kapatsak doluluk oranı yüzde 90 seviyelerine yükselecek. Bu rakamlar uçuşların müşteriler tarafından da beğenildiğinin göstergesidir. Koltuk kapasitesinin yüzde 45'ini bile dolduramadığımız, günde bir kez sefer yapılan yerlere şimdi günde iki sefer yapılmaya başlandı.

Anadolujet bizi fazlasıyla tatmin etti. Bazı eleştiriler de aldık. Müşteri yıllardır alıştığı THY ürününü bulamayınca ilk başta tepki verdi. Ancak, artık memnun olan müşterimizle 2 milyon yolcu hedefimize doğru gidiyoruz. Bazıları business class servisinin kaldırılmasını eleştiriyor. Business class yolcuları uçaktaki tüm koltukların yüzde 1.5'ini doldurulabiliyordu. Bu da uçak başına 4-5 kişi demek. Bunun için hazırlanan organizasyonun maliyetini kaldırmıyor. Business class THY için zarardı, çok büyük sıkıntıydı.

Anadolujet'de bu yüzden business class anlayışı yok. Bu modelimizi 2009 yazına kadar da bozmayı düşünmüyoruz. Anadolujet piyasayı kökleştirene kadar bu modeli bozmayacağız.''

Karlıtekin, Anadolujet uçuşlarının başladığı ilk dönemlerde uçakların yerde kısa süre tutulması nedeniyle yaşanan çakışmalar sonucu rötarlar yapıldığını, ancak bu sorunun da zamanla aşıldığını belirtti.

-ZAMANINDA KALKIŞ ORANI-

Yüzde 75 civarında olan zamanında kalkış oranının yüzde 90'a çıktığını dile getiren Karlıtekin, gelen talepler doğrultusunda İzmir'de 3 sefer yetmediğini bunu 4'e çıkarmayı, Erzurum'da da haftada 4'den 5'e yükseltmeyi düşündüklerini anlattı.

Karlıtekin, geçmişte rekabetin olmaması nedeniyle hantal bir yapı olduğunu, bugün gelinen noktada ise doğru hesaplamalarla şirketin geleceğinin düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Son dönemde eleştiriler arttı. Ancak, geçmiş yıllarda bir ürünü sunmamız, ömür boyu bunu vereceğimiz anlamına gelmiyor. THY çiftlik değil, ticari rasyonele göre hareket edilmeli. Bu nedenle business classlı eski THY uçuşları yerine Anadolujet var. İyi ki bu sisteme geçmişiz, yoksa bir çok müşteri de mağdur olacaktı. Bize (Hani biletler ucuzlayacaktı. Geçen aylardaki gibi fiyatlar 79 YTL'den inmiyor) diyorlar. Biz 79 YTL'ye uçarken petrol 70 dolardı, şimdi petrol 130 dolar ama fiyatlar hala 79 YTL. Anadolujet olmasaydı 250 YTL'ye bilet almak zorunda kalacaklardı. (Biz bu işten ne anladık) eleştirisini haksız buluyoruz. Petrole oluk oluk para gidiyor. Şimdi Anadolujet ile ilk 29 koltuk 54 YTL, diğer 29 koltuk 74 YTL'den satışa çıkıyor. THY'nin klasik hizmetinden kısıtlamalar yapıp ortaya koyduğumuz Anadolujet sayesinde petrol fiyatlarındaki artış bilet fiyatlarına yansımıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious