'THY, Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi'

'THY, Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi'.6783
  • Giriş : 18.06.2007 / 13:20:00

The Economist dergisi Türk Hava Yolları'nın Avrupa'nın ne hızlı büyüyen ve aynı zamanda kaliteli havayolu şirketi olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

The Economist dergisi Türk Hava Yolları'nın sık sık kaza yapan ve yolcu valizlerinin sıkça kaybeden bir havayolu şirketi iken şimdi üzerindeki kötü imajı atarak, son yıllarda Avrupa'nın ne hızlı büyüyen ve aynı zamanda kaliteli havayolu şirketi olduğunu yazdı.

1974 ile 2003 yılları arasında THY'nin 9 kez kaza yaptığnıı ve uçuşların zamanında gerçekleşen zor bir havayolu imajından sıyrıldığını vurgulayan the Economist, şirketin son birkaç yıldaki performansı göz önüne alındığında kalitenin artmasıyla birlikte artık kaza yapan bir şirket imajından kurtulduğunu yazıyor. Geçen yıl yüzde 22 oranıda büyüyen THY'nin net karını yüzde 28 oranında artırdığını yazan dergi, geçtiğimiz yıl ise Avrupa Havayolları Kuruluşu tarafından da Avrupa'nın en hızlı büyüyen şirketi ünvanını elde ettiğini vurguladı.

2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü'ne atanan Temel Kotil'in, "Amacımız her yıl yüzde 20 büyüme ile dünyanın bir numaralı hava yolu şirketi olmaktır." sözlerini aktardı.

The Economist ayrıca, THY'nin filosune yeni uçaklar aldığını, bununla birlikte önemli bir modernleşme sürecini başarılya geçirdiğini ve küresel çapta en büyük havayollarından biri haline geldiği yorumunu yaptı. Hosterlerin bir zamanlar yolcularını azarladığı ve şirketin uluslararası alanda pek iyi bilinmediği bir durumdan küresel çapta dev bir şirket haline geldiği yorumunda bulunan Economist, THY'nin Avrupa'nın en başarılı havayolları arasına girdiği ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious