THY, korsanı tanıyacak formülü buldu

THY, korsanı tanıyacak formülü buldu.6783
  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları (THY), muhtemel bir uçak kaçırma olayında hava korsanının ‘gizlice kokpite girmesini engellemek' amacıyla uçaklara kamera yerleştirmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

10 Airbus yolcu uçağına monte edilen kameraların sayısı uçağın büyüklüğüne göre değişiyor. Uygulama bütün uçaklarda hayata geçirilecek. Pilotlar, kamera sistemi sayesinde kokpite girmeye çalışan hava korsanlarını tespit ederken, uçağa binen yolcuları da ‘risk analizine' tabi tutacak ve şüpheli yolcuları belirleyebilecek. Uçaklara yerleştirilen kamera sistemlerinin kayıt yapma özelliği bulunmuyor. Kameralar, pilotun istediği anda çalıştırarak, sistem bilgilerinin yer aldığı ekranda uçağın içini seyredebilmesine imkan tanıyor. Pilotlar, şüpheli bir durum sezdiklerinde çelik kokpit kapılarının açılmasını engelleyecek. Böylece, Tiran-İstanbul seferi sırasında yaşanan uçak kaçırma olayındaki dalgınlıkların önüne geçilmiş olacak. Söz konusu olayda, hava korsanı hostesin servis yapmasını fırsat bilip kokpite girmeyi başarmıştı. THY, 11 Eylül olayları sonrası uçaklara yönelik güvenlik tedbirleri üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. 2002 Ağustos'una kadar kokpit kapılarının geçici olarak ve basit yöntemlerle kuvvetlendirilmesi sağlandı ve yeni takılan metal bar ve kilitlerle güvenlik artırıldı. Yolcu kabininden kokpite yapılabilecek istenmeyen bir girişin de engellenmesi sağlandı.

Ağustos 2002’den sonra THY’deki kokpit kapıları, imalatçı firmalar ve sivil havacılık otoriteleri tarafından sertifikalı olan, mermi ve darbeye karşı dayanıklı yeni kapılar ile değiştirilmeye başlandı. Tüm uçaklarda, yeni dizayn edilen elektro-mekanik çok noktalı kilit sistemine sahip yeni kapılarla kokpite giriş şifreli hale getirildi. THY’nin Airbus 330-200 uçaklarının burun ve gövdenin arka tarafına yerleştirilen iki kamera da yolcuların hizmetine sunuldu. Yolcular, koltuklara monte edilen kontrol panelleri vasıtasıyla ister iniş-kalkışta, isterse uçuş esnasında yeryüzünü seyredebiliyor. THY Teknik AŞ Genel Müdürü Doç. Dr. İsmail Demir, uçaklardaki kamera sistemlerini uçak alım anlaşması sırasında Airbus’tan ‘özel’ olarak istediklerini söyledi. Tüm uçaklara çelik kokpit kapısı monte edildiğini anlatan Demir, kamera sisteminin pilotlar tarafından beğeniyle karşılandığını bildirdi. Demir, filodaki tüm uçaklara kademeli olarak kamera sisteminin yerleştirileceğini belirtti.

Bu arada havacılık ve teknoloji şirketleri, ABD’deki 11 Eylül terörist saldırılarının tekrarlanmaması için Avrupalı Avrupa Çevresinin Geleceği İçin Uçakların Güvenliği Projesi üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı. Proje, kabin içinde yolcuların tüm hareketlerini izlemek için mikrofon ve kamera yerleştirilmesi, kokpite girişte dijital parmak izi ve iris tarayıcıları, uçakların binalara çarpmasını önleyici sistemler gibi yenilikler sunuyor. Bu çerçevede Airbus, geçen aylarda Hamburg tesislerinde ‘tehlike tespit edici sistem’in ilk testini yaptı. Bu sistem mikrofon ve kameralar tarafından tespit edilen herhangi bir şüpheli davranışı pilota bildiriyor. Sistemin tüm simülasyonunun 2008’de yapılması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious