THY, prestij liginde 4 yıldıza yükseldi

THY, prestij liginde 4 yıldıza yükseldi .10830
  • Giriş : 05.10.2007 / 11:43:00

Türk Hava Yolları (THY), hava yolu şirketleri ve hava limanlarını, verdikleri hizmet ve kalite standartları yönünden 750 parametrede değerlendiren Skytrax şirketi, THY'nin yıldız sayısını 4'e çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

THY Genel Müdürü Temel Kotil, daha önce yapılan denetlemede 3 yıldız elde eden şirketin, kalite yolunda gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde geliştirdiği hizmetler ve müşteri odaklılık felsefesiyle, havacılık sektörünün yakından takip ettiği listede 4 yıldızla çok önemli bir konuma geldiğini söyledi.

Skytrax'ın, THY'nin bu başarısını ''www.airlineguality.com'' sitesinde ana sayfada tüm dünyaya duyurduğunu belirten Kotil, 210 havayolu şirketi ve 65 havalimanına danışmanlık ve denetleme hizmeti sunan Skytrax şirketinin verdiği 4 yıldızla, THY'nin prestijli havayolu şirketleri arasında yerini aldığını bildirdi.

Temel Kotil, Avrupa'da hiçbir hava yolunun alamadığı 5 yıldıza, dünya çapında sadece Asiana, Malaysia, Qatar, Singapure ve Cathay Pasific'in bulunduğu 5 hava yolu şirketinin sahip olduğunu dile getirerek, göreve geldikleri günden bugüne ilke edindikleri müşteri memnuniyeti ve kalite çizgisinin daha fazla geliştirilmesi noktasında sürekli çalışmalar yaptıklarının ve çok sayıda proje geliştirdiklerini ifade etti.

Kaliteyi sadece bir yıllığına değil, gelecek vizyonu çerçevesinde hizmet anlayışlarının temeline oturttuklarını vurgulayan Kotil, şunları kaydetti:

''Yolcularımızı dinleyerek onlara nasıl daha iyi hizmet verebiliriz mantığıyla bir çok proje geliştirdik. Fahri gözlemci ve gizli müşteri uygulamalarıyla gelen bilgiler çerçevesinde, hizmet anlayışımızda müşteri memnuniyetini ilk sıraya koyduk. Kurduğumuz ikram şirketi THY Do&Co uçak içinde sürekli anketler düzenledi ve menümüzü buna göre oluşturduk. Kaliteyi kabine taşıdık. Hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlarda ikram hizmetinde de 5 yıldız olma yolunda çabamız devam ediyor. Çağrı merkezimiz ile 7 gün 24 saat yolcularımıza hizmet veriyoruz. Şirket içi eğitimleri 21 günden 70 güne çıkardık. Tüm bunlara baktığımızda yapılan çalışmalarla Türk Hava Yollarını 5 yıldızlı bir şirket haline getireceğimize inanıyoruz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Air France, Emirates, Gulf Air, Qantas ve Virgin Atlantic gibi saygın hava yollarının sahip olduğu 4 yıldızı almak çok büyük bir başarı ve bunun için tüm çalışanlarıma göstermiş oldukları özveri ve gayret için teşekkür ediyorum.''

-REKABETTEKİ GÜCÜMÜZ HİZMET KALİTESİ-

Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin, İstanbul'u en büyük hava ulaşım merkezlerinden biri haline getirdiğini ifade eden Kotil, sözlerine şöyle devam etti:

''THY olarak son 4 yılda büyük başarılara imza attık. Her yıl yüzde 20 büyüyerek geliyoruz. Bu yıl benzer büyüme rakamıyla 20 milyon yolcu hedefini yakalayacağız. Doluluk oranımız 3 puan artırarak yüzde 73'e çıktı. Tüm bunların sonucunda karlılığımızı artırdık. Uluslararası alanda ciddi rakiplerle yarışıyoruz. Pazardan her geçen gün daha fazla pay alıyoruz. Bu rekabetteki en büyük gücümüz ise hizmet kalitemiz olacak.''

-YOLCU BEKLENTİLERİ İZLENİYOR-

THY İş Geliştirme Başkanı Haşmet Gökırmak da, Ocak 2007'de başlayan ''Gizli Müşteri'' çalışmasıyla Eylül sonuna kadar toplam 270 uçuş gözlemi yapıldığını bildirdi.

Araştırma kapsamında, rezervasyon ve bilet alım, hava alanına ulaşım ve ''check-in'' öncesi, ''check-in'', ''boarding'', uçuş, aktarma yolcu ve uçuş sonrası hizmetlerin tecrübeli ve eğitim almış gizli müşteriler tarafından gözlendiğini ve raporlandığını ifade eden Gökırmak, ''Gizli müşteri çalışmalarından gelen veriler fark etmediğimiz, gözümüzden kaçan teknik hataları öğrenmemiz konusunda büyük fayda sağladı. Bunun yanı sıra gönüllü olarak görev alan ve çok fazla uçuş yapan yolcularımız 'Fahri Gözlemci' olarak bizlere katkı sağlıyorlar. Tüm bu geri dönüşler, alacağımız kararlarda, yapacağımız yeniliklerde bize rehberlik ediyor'' dedi.

-''BAŞARILI NOTLAR ALDI''-

Skytrax Üst Yöneticisi Edward Plaisted de, ''www.airlineguality.com'' sitesinde yer alan açıklamasında, THY'yi göstermiş olduğu çaba ve sunduğu kaliteli hizmetler sonucunda elde ettiği 4 yıldızdan dolayı tebrik etti.

THY yönetiminin sergilediği performansın çalışanlarla bir bütün olarak yolculara yansıdığını belirten Plaisted, şunları kaydetti:

''Dünya havacılığında ürün ve hizmet kalitesinde rekabette geldiği noktayı ispatlayan Türk Hava Yolları, müşteriye dönük yüzüyle denetimlerde başarılı notlar aldı. Son denetleme standartlarıyla gerçekleştirilen değerlendirmelerde THY'nin kalite yolundaki gelişmeleri memnuniyet verici. THY, yakaladığı büyümeyle yetinmeyerek yolcularına sunduğu hizmeti, gerek hava alanında yolcuyla ilk temas kurduğu noktada, gerekse uçak içerisinde geliştirmeyi kendine ilke edinmiş durumda.

THY'nin genel kalite performansına baktığımızda, genç bir filoyla ürün kalitesine özen gösteren, yolcuya hizmet ve servislerde kendini sürekli yenileyen bir şirket olduğunu gördük. Havacılıkta önemli bir yere sahip olan THY'nin 4 yıldız alması büyük bir başarı.''

-SKYTRAX HAKKINDA-

Havacılık sektörü ile ilgili araştırmalarını ticari kaygılardan uzak ve bağımsız olarak gerçekleştirdiği için tüm dünyaca itibar gören Skytrax, Star Rating Sistemini 2000 yılından bu yana uyguluyor.

Şirket, 18 yıldır havacılık sektöründe Qatar Airways, Singapur Airlines, Emirates, British Airways, Singapur, Lufthansa gibi büyük ölçek ve orta ölçekli 210 hava yolu şirketi ile 65 hava limanına danışmanlık hizmeti veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious