THY, Star Alliance'a giriyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

THY, dünyanın üç büyük havayolu ittifakından biri olan Star Alliance'a girme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Star Alliance'a katılma kararı aldığını açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ile Genel Müdür Temel Kotil, Star Alliance'a, imzalanacak ön anlaşmalar sonrasında tahminen 1-1,5 yıllık süreç içerisinde katılmayı planladıklarını bildirdi.

Dünyada üç büyük havayolu ittifakı bulunuyor. Bunlar, 1997'de kurulan ve Avrupa'da Lufthansa'nın başını çektiği Star Alliance, 1998'de kurulan ve Avrupa'da British Airways'in başını çektiği Oneworld ve 2000'de kurulan ve Avrupa'da Air France'ın başını çektiği Sky Team olarak sıralanıyor. Star Alliance'ta Air Kanada, Avusturya, Swiss, Top Portekiz, United Airlines, US Air, Japonya'dan Ana, Kore'den Asiana, Singapur Airlines ve Tayland'dan Tay Airways bulunuyor. Öte yandan THY'den mayısta ayrılarak ayrı bir kuruluş olarak hizmet vermeye başlayan THY Teknik AŞ, bakım ve onarım işlerinde dünyanın parlayan yıldızı oluyor. Almanya, Fransa, İsviçre ve Singapur gibi havacılık sektörünün önde gelen oyuncuları, uçakların teknik bakımı için Türkiye'yi tercih ediyor. Kurumun adını markalaştırmak için yola çıktıklarını belirten Genel Müdür Vekili Doç. Dr. İsmail Demir, yakın zamanda gerek bölge ve gerekse Avrupa'nın havayolu uçaklarına bakım verebilecek konuma geleceklerini söylüyor. Demir, "Havada söz sahibi ülkeler Çin ve Hindistan'ın ardından rotayı Türkiye'ye çevirdi. 1 milyar dolarlık pastadan büyük pay kapmayı hedefliyoruz." diyor.

Halen 40 havayolu şirketine bakım hizmeti veren THY Teknik'in cirosu 310 milyon dolar. Demir, 2009'da bu rakamın 500 milyon dolara ulaşacağını öngörüyor. Proje kapsamında Sabiha Gökçen Havaalanı'nın olduğu yere kurulacak bina içinde uçak bakım hangarı ve motor atölyesi yapılacak. Demir, her yıl 800 stajyeri ağırlayarak kendini ispatlayan öğrencileri işe aldıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious