THY, yeni uçaklarına tarihi ve turistik yerlerin isimlerini verecek

THY, yeni uçaklarına tarihi ve turistik yerlerin isimlerini verecek  .8108
  • Giriş : 28.02.2008 / 13:30:00

Türk Hava Yolları (THY), filosuna kattığı yeni uçaklara, il isimlerinin bitmesi üzerine tarihi ve turistik yerlerin isimlerini veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY Basın Müşaviri Ali Genç'ten alınan bilgiye göre, THY Yönetim Kurulu'nun büyüme kararı doğrultusunda 5 adet A330, 19 adet A320, 12 adet A321 ve 23 adet B737-800 tipi olmak üzere alınan toplam 59 uçağa isim konulması için çalışma başlatıldı.

THY yetkilileri, daha önce uçaklara ticari isim olarak verilen şehir isimlerinin bitmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iletişime geçerek uçaklara ticari isim verilmesi konusunda ortak bir çalışma talebinde bulundu.

Çalışma sonucunda, filoya yeni katılan uçaklara tarihi ve turistik yer isimlerinin verilmesi kararlaştırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu kapsamda belirlediği 39 ismi uçaklara konulmak üzere THY A.O Genel Müdürlüğü Ticari Yardımcılığına gönderdi.

THY'nin de kabul ettiği ve uçaklara konulmaya başlayan isimler ''Alanya'', ''Avanos'', ''Ayvalık'', ''Bergama'', ''Bodrum'', ''Çeşme'', ''Doğubeyazıt'', ''Edremit'', ''Erdek'', ''Fethiye'', ''Finike'', ''Foça'', ''Göreme'', ''Harput'', ''Hasankeyf'', ''Hattuşa'', ''Ihlara'', ''İznik'', ''İskenderun'', ''Demre'', ''Kapadokya'', ''Kaş'', ''Kemer'', ''Köyceğiz'', ''Kuşadası'', ''Manavgat'', ''Marmaris'', ''Midyat'', ''Milas'', ''Mudanya'', ''Nemrut'', ''Olympos'', ''Pamukkale'', ''Safranbolu'', ''Selçuk'', ''Serik'', ''Side'', ''Tarsus'' ve ''Ürgüp'' oldu.

Uçak isimlerinin sırayla konulmaya başladığını belirten THY Basın Müşaviri Genç, kiralık uçakların teslimi sonucu boşa çıkan şehir isimlerinin de nüfus büyüklüklerine göre Airbus A340, A330 ve A321 gibi uçaklara verildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious