THY, yüzde 25'lik hissesini yarın halka arz ediyor

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Özelleştirme İdaresi, Türk Hava Yolları (THY) hisselerinin yüzde 25'lik bölümünün ortak satış yoluyla halk arz edilmesi konusunda bilgilendirme toplantısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Havalimanı'nda THY'nin yeni açılan CIP Salonu'ndaki toplantıya; Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve hisselerin halka arz işlemlerini gerçekleştirecek İş Yatırım Mehkul Değerler Genel Müdürü İlhami Koç katıldı. Özelliştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, her geçen gün çıtası yükselten THY'nin karlılığının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağını söyledi. Havacılık sektöründeki hızlı gelişmenin, THY'nin yeniden yapılandırılmasını da gümdeme getirdiğine işaret eden Kilci, kendi uçaklarının yanı sıra başka uçaklara da teknik bakım hizmeti veren THY'nin, teknik biriminin de yakında şirketleşeceğini ifade etti.

Kilci, THY'nin özelleştirme portföyündeki değerli şirketlerin başında bulunduğunu savunarak, hisselerinin ilk halka arz çalışmasının yüzde 1.55 ile 1990 yılında başlatıldığını anlattı. Bu oranda 2004 yılına kadar bir değişiklik olmadığına dikkat çeken Kilci, "2004 yılındaki ikinci halka arz ile THY'nin halka açılım oranı yüzde 24.82'ye yükselmiştir. Bu arz ile THY hisseleri uluslar arası yatırımcılar tarafından da işleme alınan bir hisse niteliği kazanmıştır. Şimdi de, 14 Mayıs 2006'da yayınlanan halka arz duyuruları ile THY hisselerinin yüzde 25'inin halka arzı için süreci başlatmış bulunuyoruz. Yarından itibaren 18 Mayıs 2006'a kadar talep toplama işlemi gerçekleştirilecektir. Halka arz sürecinin 24 Mayıs 2006'da tamamlanması ve hisselerinin 25 Mayıs 2006'dan itibaren İMKB'da işlem görmeye başlaması hedeflemektedir" dedi.

Metin Kilci, arz miktarının yüzde 15'ine tekabül eden yüzde 3.75 oranındaki hissi satışına ilişkin ek satış hakkının kullanılmasının söz konusu olabileceğini belirterek şöyle devam etti: "Bu durumda toplam halka arz miktarı yüzde 28.75'e yükselmesi ve THY'deki kamu payının yüzde 46'43'e gerilemesi söz konusudur. Yatırımcıları beş gruba ayırdık. Hisse alım bedellerinin 6 takside kadar ödenmesi imkanı bulunmaktadır. Bu grupta yer alan yatırımcılar, peşin ödeme tercihini kullanmaları halinde THY çalışanları için yüzde 5, kamu çalışanları için yüzde 4, yurtiçi bireysel yatırımcılar için yüzde 3 oranında indirim uygulanacaktır. İlaveten arzda, yüz milyar TL'nin üzerinde yatırım yaparak katılanlara indirim uygulanacak ve kendilerine Elit Kart verilecektir. Diğer uygulamalardan farklı olarak bu halka arz işlemi tek aşamalı olarak yürütülmektedir. Ön ve kesin talep söz konusu değildir. Tek aşamalı olarak 16-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecektir. Tüm vatandaşların bu sürece katılarak, ulusal değerimize ortak olamaya ve gururu birlikte yaşamaya davet ediyoruz."

THY Genel Müdürü Temel Kotil de, 2003 yılında başlayan başarılı çalışmalarla THY'nin sınıf alayan bir kuruluş olduğu ve yükselişin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı. 2006 yılında Türkiye'ye 30 milyon turistin gelmesi planı doğrultusunda THY olarak bütün tedbirleri aldıklarını dile getiren Kotil, yolcu kapasitesindeki artışın yanında kargo taşımacılığının da arttığını, teknik bakım ünitesini şirketleştirme çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Kotil, 2006 yılında 18 milyon yolcu taşıyarak 3 milyor dolar ciro hedeflediklerini söyledi.

THY hisselerinin halka arz işlemini gerçekleştirecek İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü İlhami Koç'da yaptığı konuşmada, THY'nin A grubu hisselerinin halka arzında, fiyat aralığı ile talep toplama yönteminin uygulanacağını hatırlatarak, talep toplama tarihinin 16-18 Mayıs 2006 olarak belirlendiğini ifade etti.

Özelleştirme İdaresi, THY'nin yüzde 25'ini oluşturan 43 milyon 750 bin YTL nominal değerli payları halka arz ederken, ayrıca 6 milyon 562.5 bin YTL nominal değerli A grubu paylar için de ek satış gerçekleştirecek. Yüzde 75.18'i Özelleştirme İdaresi'nin elinde bulunan THY'nin üçüncü halka arz işleminin ardından ÖİB'nin THY'deki payı yüzde yüzde 50.18'e düşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious