THY 19 uçak siparişi verdi

THY 19 uçak siparişi verdi.9826
  • Giriş : 26.06.2009 / 23:30:00

THY, 7'si Airbus 330 ve 12'si Boeing 777 olmak üzere 19 adet uçağın siparişini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Hava Yolları, 2011'de filoya girecek uçaklarla Uzakdoğu, Güney Afrika, Kuzel ve Güney Amerika pazarrında etkin olacak.

Daha önce 105 uçak alma kararı alan Türk Hava Yolları (THY), bu çerçevede 7'si Airbus 330 ve 12'si Boeing 777 olmak üzere, liste fiyatı 5 milyar dolar olan 19 adet geniş gövdeli uçağın siparişini verdi. 2010-2011 döneminde toplam 19 adet çift koridorlu uçağın THY filosuna katılacağını kaydeden THY Genel Müdürü Temel Kotil, "Bu uçakların özelliği uzun mesafeli uçuşlardaki verimliliği. Çok az yakıt tüketiyorlar. Amacımız İstanbul'dan her yere uçmak. Halen 7 adet geniş gövdeli uçağımız var. Bu sayının yeni uçak siparişiyle 38'e yükselecek" dedi.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TÜROB) düzenlediği toplantıda konuşan Kotil, THY'yi global bir oyuncu olarak konumlandırarak, ona göre yatırım yaptıklarını belirterek, "Global oyuncularda geniş gövdeli uçakların tüm filoya oranı yüzde 60'a yüzde 40 kadar. Bizde ise bu oran yüzde 85'e yüzde 15. Geniş gövde şu anda toplam yolcuların yüzde 15'ini taşıyor. Bunu yüzde 30'a getireceğiz. 2011'de filoya girecek yeni uçaklarla özellikle Uzakdoğu, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika pazarında çok etkin bir hale geliyoruz" diye konuştu.

Kapasite 2 kat artacak

Uçakların liste fiyatının yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu kaydeden Kotil, ancak kendilerinin bu fiyattan almayacağını vurguladı. Alınacak uçakların, mevcut dar gövdeli uçakların yolcu kapasitesinin 2.5 katına sahip olduğu bilgisini veren Kotil, filonun toplam yolcu kapasitesini de 2 katına çıkaracağını kaydetti. Amaçlarının İstanbul'u bir merkez haline getirmek olduğunu ifade eden Kotil, "Dış hatlardan dış hatlara seyahat eden transit yolcu sayısı 2003 yılından bu yana yüzde 170 arttı. Geçen yıl 1.55 milyon olan transit yolcu sayımızı bu yıl 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Rakiplerimizin uçmadığı yerlere yolcular 4 uçak değiştirerek giderken THY ile uçanlar uzak yerlere 2 aşamayla gidebilecek. Bu 19 uçak şirketin bütün çehresini değiştirecek ve 2011 yılında çok ciddi bir ciro yakalayacağımıza inanıyorum. Ciromuzu 500-800 dolar civarında artırıyorduk. Yeni uçaklarla birlikte bu daha da katlanacaktır" dedi.

Krizi fazla hissetmedi

THY'nin doluluk kapasitesinin 2008 yılında yüzde 73,8 olduğunu, bu yıl yüzde 72'lere düşeceğini öngördüklerini dile getiren Kotil, bu düşüşün kendilerine diğer merkezlerden yolcu alma fırsatı verdiğini belirtti.

Kotil, krizin etkisini fazla hissetmediklerini vurgulayarak, "Çünkü talebi artırıyoruz. Ama kriz olmasa aldığımız sonuçların çok daha iyisini alırdık. Bir de diğer havayolu şirketleri kapasite kısıyorlar ve onların yolcuları bize geliyor. THY krizde artı sağlamış görünüyor. Neden bu kadar iddialı konuşuyorum, çünkü business yolcu dünyada sürekli azalırken bizde artıyor. Yurtdışı business yolcu sürekli artıyor. Kriz olmasa da artacaktı tabi. Ama diğerine eksi yazarken bizimki artıyor" diye konuştu. Ekonomik kriz nedeniyle dünyadaki büyük havayolu şirketlerinin personel sayısını azalttıklarını vurgulayan Kotil, THY olarak ise bu yıl 800 kabin personeli aldıklarını vurguladı. THY, Avrupalı rakiplerinin küçülme sürecinde olmasının da desteğiyle, geçen yıl 4.7 milyar dolar olan ciroyu, bu yıl 5 milyar doların üstüne çıkarmayı hedefliyor.

Geçen yılı 22.5 milyon yolcu ile tamamlayan THY'nin doluluk oranı yüzde 73.8 seviyesindeydi. Bu yılın ilk beş ayı itibariyleyse bu oran yüzde 67.5 olarak gerçekleşti. THY'nin yolcu sayısı bu yılın ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 9 milyona yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*