THY Bağdat seferlerini başlatıyor

THY Bağdat seferlerini başlatıyor.8933
  • Giriş : 26.10.2008 / 20:44:00

THY 17 yıl aradan sonra Bağdat seferlerine yeniden başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hava Yolları, 1991 Körfez Savaşı'nda durdurduğu Bağdat seferlerine 17 yıl aradan sonra tekrar başladı ve THY uçağı, uluslararası Bağdat havaalanına TSİ 14:45'te indi.
Uçakta bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Bağdat Havaalanında, Irak Ticaret Bakanı Abdulfelah Hasan El Sudani ve Irak Ulaştırma Bakanı Amer Abdulcebbar İsmail tarafından karşılandı. İki ülkenin bakanları bir süre dinlendikten sonra basın toplantısı düzenledi.

Irak Ulaştırma Bakanı İsmail, "THY'nin Bağdat Havaalanında büro açması ve Irak'a sefer düzenlemesi iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi ve güçlü olduğunun kanıtıdır. Bu adım ve hareket diğer ülkelere ve komşu ülkelere örnek olacaktır. Irak uçaklarının da Türkiye'ye sefer düzenlemesi için birlikte çalışmayı temenni ediyoruz ve bunun için çalışacağız" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Irak ve Türkiye arasında imzalanan serbest uçuş anlaşması iki ülke arasında serbest ulaştırmayı kapsıyor. Irak uçakları sadece İstanbul'a değil bütün Türk şehirlerine serbest gidebilecek. Hava nakliyatı ve ulaştırması iki ülke arasında karşılıklıdır. Biz bu işi kolaylaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı ile ilgili konuları Irak tarafıyla birazdan görüşeceğiz ve iki ülke arasındaki ticari ve iktisadi ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacağız."

Irak Ticaret Bakanı El Sudani de iki ülke arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini beklediklerini ifade ederek, "Türkiye Irak'ı ve Irak halkını herkesten önce desteklemiştir. Irak'ın imarında Türkiye'nin iyi rolünün olacağını umuyoruz. Irak'a Habur gümrük sınır kapısının yanında ikinci sınır kapısının açılmasını bekliyoruz, üçüncüsüne de ihtiyaç vardır. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2-3 yıl içinde 5 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıkarılmasını bekliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*