THY Bosna Hersek'e ilk uçağını teslim etti

THY Bosna Hersek'e ilk uçağını teslim etti.9318
  • Giriş : 10.05.2009 / 08:44:00

Türk Hava Yolları, yüzde 49'unu satın aldığı Bosna Hersek Havayolları'na Boeing 737-400 tipi bir uçağını devretti. Devir, THY Teknik Hangarı'nda törenle gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hava Yolları, yüzde 49'unu satın aldığı Bosna Hersek Havayolları'na Boeing 737-400 tipi bir uçağını devretti. Devir, THY Teknik Hangarı'nda törenle gerçekleşti. Türk Hava Yolları, geçtiğimiz aylarda Bosna Hersek Havayolları'nın yüzde 49'luk hissesini satın alarak ortak olmuştu. THY; filosunda sadece ATR tipi iki pervaneli uçak bulunan Bosna Hersek Hava Yolları'na uçak takviyesi yaparak Avrupa'da bir sıçrama tahtası olarak kullanmak için harekete geçti. THY'nin filosunda bulunan Boeing 737-400 tipi bir uçak, 'İstanbul' adı verilerek Bosna Hersek Havayolları renk ve logolarına boyandı. Türk tescilinde kalan uçağın devir törenine, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bosna Hersek Başbakanı Nejat Brankoviç, Bosna Hersek Parlamento Başkanı ve ülkenin eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in oğlu milletvekili Bekir İzzetbegoviç, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Air Bosna Genel Müdürü Nudzeim Recica, THY Genel Müdürü Temel Kotil, SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve çok sayıda davetli katıldı.


Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün önemli bir anlaşmanın meyvelerini verdiğini kaydetti. Türkiye'nin 2003 yılında havacılığı geliştirmek için önemli kararlar aldığını ve uygulamaya koyduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım, sivil havacılıkta da bu yıldan itibaren büyük bir atılım gerçekleştirildiğini söyledi. Yıldırım, ''Sivil havacılıktaki dönüşüm ve değişim projesi bugün meyvelerini veriyor. Türk sivil havacılığı, sadece ülkede haklı bir gururu yakalamakla kalmamış, küresel alemde de önemli bir itibar kazanmıştır. THY, bu gelişmenin doğal sonucu olarak dünyada 13'üncü, Avrupa'da da 5. sıraya yükselen bir hava yolu şirketi olmuştur.'' dedi.


Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı şirketin Bosna Hersek Havayolları ile yaptığı işbirliğinin bazı çevrelerce anlaşılamadığına ve yadırgandığına dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti: ''Bu sadece basit bir ticari ortaklık değildir. Bu bir stratejik ortaklıktır, gönül ortaklığıdır. Yüzyıllar öncesine giden ortak kültür ve medeniyetin ihya edilmesini hedef alan bir ortaklıktır. Bu ortaklıkla birlikte Bosna Hersek ile Türkiye, hava köprüsü kurarak üretken bir şekilde birbirine tekrar bağlanacak ve insanlar birbirleriyle kucaklaşacaktır. Saraybosna'dan Avrupa'nın ve dünyanın her yerine, İstanbul'dan Uzakdoğu'ya seyahat edilir hale gelecektir. Dost ve kardeş ülke Bosna Hersek'in 90'lı yıllarda yaşadığı acılar arkada bırakılarak, halkın refah ve mutluluğa kavuşması için Türkiye Cumhuriyeti bütün desteği verecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bosna Hersek'in ulaşım altyapısının yeniden inşası için her türlü işbirliğine hazırız. Enerjiden ulaşıma ikili işbirliğini geliştirmek istiyoruz. Bu çalışmalar ileride orta vadede iki ülkenin Avrupa Birliği'nde yer almasında da önemli adımlar teşkil edecektir. Teslimi gerçekleştirilen bu uçağın Bosna Hersek Havayolları'na yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Bu anlamlı ortaklık ve işbirliği için Bosna Hersek Havayolları ve THY'yi tebrik ediyor, hayırlı kazançlar diliyorum.''


Bosna Hersek Başbakanı Nejat Brankoviç de, Türkiye ve Bosna Hersek'in bir aile olduğunu belirterek, kalbinin şu anda mutluluk ve yeni bir enerji ile dolu olduğunu söyledi. Konuk başbakan, "Dost ve kardeş ülke Türkiye bize bir kez daha yalnız olmadığımızı gösterdi. Havacılık alanında bugün parlamaya başlayan yıldızın, her iki şirket için hayırlı olacağına inanıyorum'' diye konuştu. Bosna Hersek Parlamento Başkanı Bekir İzzetbegoviç de, Türkiye ile Bosna Hersek'in birbirlerine kopmaz bağlarla bağlı olduklarını belirtti.


KOTİL: BALKANLARIN YÜKSELEN YILDIZI OLACAK

THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin de yapılan işbirliğini Bosna Hersek'te yaşayan insanların büyük bir sabırsızlıkla beklediğine işaret etti v esözlerin işöyle sürdürdü: ''Bu işbirliği Bosna'nın geleceği için çok önemli. Bu stratejik işbirliği aynı zamanda THY'nin küresel anlayışı içinde çok önemli bir yer işgal ediyor. Bu işbirliği hava yolu, turizm ve iş hayatı için önemli bir alt yapı oluşturacak. Ortak hedeflerimizin hayata geçmesi için biz üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. THY olarak bunu yapmak için söz veriyoruz."


THY Genel Müdürü Temel Kotil ise Bosna Hersek Havayolları ile THY'nin işbirliğinin önemli sonuçlar getireceğine işaret ederek, ''Bosna Hersek Havayolları Balkanlarda yükselen yıldız olacaktır'' dedi.

Törende daha sonra Bosna Hersek Başbakanı Brankoviç, Bakan Yıldırım ve her iki şirketin yetkilileri kurdele keserek uçağı dolaştı. Törenin ardın Brankoviç ve diğer Bosna Hersek'li yöneticiler uçağa binerek ülkelerine gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*