THY çalışanlarından protesto!

THY çalışanlarından protesto!.9318
  • Giriş : 18.02.2009 / 17:09:00

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) üyesi Türk Hava Yolları (THY) ve THY Teknik A.Ş çalışanları, işveren uygulamalarını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY Teknik A.Ş'nin B kapısı önünde toplanan çalışanlar adına yaptığı açıklamada, THY A.O ve THY Teknik A.Ş işverenlerinin 12 bin havayolu çalışanının sendikal haklarına ve işlerine saldırıda bulunduğunu ileri sürdü.

Her 2 şirketin de büyüdüğünü, karına kar kattığını, uçak sayılarının arttığını ifade eden Ayçin, şöyle dedi:

''THY ve THY Teknik A.Ş işverenleri 'beş yıldızlı havayolu oluyoruz' derken, çalışanlarına düşmanca davranıyor. THY'de Anadolu Satış Ofisleri kapatılıp tasfiye ediliyor. Çalışanlar İstanbul'a tayin edilip, aileler dağıtılıyor. Çağrı merkezi kapatılıp, tasfiye ediliyor, personel diğer departmanlara tayin edilip, taşeron firmaya yardıma gönderiliyor. THY Teknik A.Ş bölünerek yabancılara devrediliyor. İşler özel firmalara yaptırılıyor, mesleğimiz olan havacılık işkolundan koparılıyor.''

Ayçin, 1 Ocak 2009 tarihinde 2 şirkette de başlayan toplu iş sözleşmesi sürecinin taşeron sendikalarla işbirliği yapılarak engellenmeye çalışıldığını, uçuş işletmede yabancı pilotların işe çağrıldığını, taşeronlaşmanın oraya da girmeye başladığını savundu.

THY Teknik A.Ş işvereninin Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Çelik-İş Sendikası ile birlikte hareket ederek, buranın metal işkoluna sokulmaya çalışıldığını ve toplu iş sözleşmesi sürecinin tıkandığını kaydeden Ayçin, ''Haklarımızın gaspına, sendikasızlaşmaya, şirketin tasfiyesine ve işsizliğe hayır diyoruz. Demokratik hukuk zeminini hiçbir zaman kaybetmeden bu haksızlıklara ve yanlışlara karşı sonuna kadar direnmekte kararlıyız'' diye konuştu.

Çeşitli dövizlerle işverenin tutumunu protesto eden çalışanlar, daha sonra dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*