THY doğrudan Toronto'ya uçacak

THY doğrudan Toronto'ya uçacak.8933
  • Giriş : 10.07.2009 / 10:52:00

Türk Hava Yollarının (THY) Toronto'ya doğrudan ilk seferi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla yarın yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ulaştırma Bakanı Yıldırım, THY Genel Müdürü Temel Kotil, iş adamları, THY çalışanları ve basın mensuplarından oluşan bir heyet, THY'nin ilk seferiyle Toronto'ya gidecek.

İlk sefer dolayısıyla THY uçağının inişinin ardından Toronto Havalimanı'nda tören düzenlenecek. Törende, Ulaştırma Bakanı Yıldırım da konuşacak.

Burada çeşitli etkinliklere katılması beklenen Yıldırım, 14 Temmuz Salı günü Türkiye'ye dönecek.

Uçuş ağına her geçen gün yeni noktalar ekleyen THY, 11 Temmuzdan itibaren Kanada'nın kültür başkenti Toronto'ya yapacağı seferlerde, Airbus 330 ve 340 model uçaklarını kullanacak.

Yolcularına business ve ekonomi sınıfı hizmet sunacak THY, İstanbul-Toronto arasını aktarmasız yaklaşık 11 saatte uçacak.

Uzun süredir başlaması beklenen İstanbul-Toronto seferleri, başlangıçta Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi olmak üzere haftada 3 gün gerçekleştirilecek.

Toronto ile yurt dışındaki 117'nci uçuş noktasını oluşturan THY'nin, İstanbul-Toronto tarifesi şöyle:

Uçuş Noktası Kalkış/Varış (yerel saat)

İstanbul-Toronto 11.30-15.40

Toronto-İstanbul 23.50 17.30

-İLK İZİNLER THY VE AIR CANADA'NIN-

Türkiye-Kanada arasında Mart 2009'da imzalanan anlaşmayla iki ülke arasında sivil havacılık faaliyetleri konusunda çalışmalara başlanmıştı. Tarifeli seferlere imkan verilecek şekilde ''İkili Hava Ulaştırma Anlaşması''nın yeniden parafe edilmesiyle Türkiye ve Kanada'nın birden fazla hava yolu şirketi tayin etmesi konusunda uzlaşılmış ve ilk izni, Türkiye'den Türk Hava Yolları ve Kanada'dan Air Canada almıştı.

Türkiye ve Kanada'dan ikişer nokta, değişmeli tarifeli sefer noktası olarak belirlenirken, hava yolu şirketlerine haftada en fazla 3 frekans yolcu ve 3 frekans kargo sefer yapma ve 3'üncü taraf kod paylaşımlı uçuş izni verilmişti.

THY, İstanbul-Toronto arasında karşılıklı uçuşlarıyla Kanada'da yaşayan Türk vatandaşlarının ve her iki ülke arasında ticari ilişkileri bulunan işletmelerin uzun süredir beklediği seferlere başlamış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*