THY havayolları ittifak kararı aldı

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları yönetimi, son yıllarda artan yolcu ihtiyaçlarına çözüm üretmek için havayolu ittifaklarıyla işbirliğine gitme kararı aldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ile Genel Müdür Temil Kotil, genel müdürlük binasında yaptıkları toplantıda, THY’nin global uçuş ağı ve belli pazarlardaki etkinliği nedeniyle havayolu ittifakı olan Star Alliance’a katılma kararı aldığını söyledi.

Karlıtekin, 2004 yılı sonunda küresel bir havayolu ittifakına katılmayı kendilerine bir hedef olarak seçtiklerini ve alt komisyon kurarak çalışmalara başladıklarını belirterek, "Dünya’nın üç büyük ittifakından olan Stan Alliance ve Skyteam temsilcileri ile 2005 yılı ortalarından itibaren yurt içi ve yurtdışında karşılıklı görüşmeler yaptık. Önemli görülen konulara yönelik bilgi ve belgeler toplandı. Yapılan analiz ve değerlendirme çalışmaları doğrultusunda THY’ye sağlayacağı rekabet avantajı, maddi kazanç, küreselleşen dünyaya daha fazla açılım imkanı ve ortaklığımızın orta ve uzun vadeli diğer stratejik hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkısı göz önüne alınarak Star Alliance katılma amacıyla görüşmelere başlama kararı, bugünkü yönetim kurulu toplantısında alınmıştır" dedi.

Genel Müdür Temel Kotil’de, 1997 yılında kurulan Avrupa’da Lutfhansa’nın başını çektiği Star Alliance ile imzalanacak ön anlaşmalar sonrasında tahminen 1-1,5 yıllık süreç içerisinde Star Alliance katılımayı planladıklarını söyledi.

Kotil, "İttifaka katılma ile THY’nin dünya genelinde daha fazla noktaya uçma, ittifaka üye diğer havayollarında mil kazanma ve harcama ile business class’ta bir takım ek öncelikler, CIP Lounge’lardan ve diğer ayrılacaklardan yararlanma gibi önemli imkanlar sağlanacaktır" diye konuştu.

İttifakın bilet fiyatlarıyla doğrudan ilişkili olmadığına dikkat çeken Kotil, ittifaktaki her havayolu ile tek tek kontrat imzalanacağını, bu birlikteliğin ticari anlamda olmayıp operasyonel anlam taşıdığını belirterek, rekabetin hem Alliance içinde hem de dışında devam edeceğini söylerine ekledi.

Luftahsa’nın ağırlıklı olduğu Star Alliance’de; Air Kanada, Avusturya, Swiss, Top Portekiz, United Airlines, US Air, Japonya’dan Ana, Kore’den Asiana, Singapur Airlines, Tayland’dan Tay Airways bulunuyor. Dünyada kendini ispat etmiş ve dünyayı kuşatmış önemli bir alliance. THY, ittifakla networkunu genişleterek yolcularına dünyanın her noktasına uçma imkanı sağlamış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious