THY krizinde taraflar bir kez daha masaya oturuyor

THY krizinde taraflar bir kez daha masaya oturuyor.10830
  • Giriş : 15.08.2007 / 09:20:00

Türk Hava Yolları'ndaki grev kararı konusunda, taraflar bir kez daha masaya oturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümetin devreye girmesinin ardından, Türk Hava Yolları'ndaki grev kararı konusunda, taraflar bir kez daha masaya oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu bugün saat 14.00'te tarafları bakanlıkta bir araya getirecek.

Toplantıya, Başesgioğlu, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin ile Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ın katılması bekleniyor.

Hava-İş sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, yasal süre içinde anlaşma sağlanamayınca grev kararı almış, çalışanlar da yaptıkları oylamada greve "evet" demişti.

Bakanlar Kurulu'nun önceki günkü toplantısında, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan oluşan bir komisyon oluşturulmasına karar verildi.

Komisyon da önceki gün yaptığı toplantıda, işçi ve işveren tarafını bir araya getirme kararı aldı.

Hükümet endişeli

Hava-İş Sendikası, THY ve Teknik A.Ş.'deki üyeleri adına yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yasal süre içinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle grev kararı almıştı.

Hükümet, turizm ve ihracaat sektörlerinin grev kararından olumsuz etkileneceğinden endişe ediyor.

Çarşamba günü yapılacak toplantıda Bakan Başesgioğlu taraflara "Grev kararı uygulanmasın, gerginlik bir an önce sona ersin" mesajı verecek.

Türk Hava Yolları işçilere yüzde 10 zam önerirken, sendika yüzde 23 oranında artış istiyor. Maliyet hesapları yapıldıktan sonra taraflara yeni bir öneriyle gidilebileceği belirtiliyor.

Çalışanların yaptığı oylamada greve "evet" kararı çıktı ama resmi süreç henüz başlamadı. Bunun için, oylama sonuçlarının taraflara tebliğ edilmesi gerekiyor. Çalışma Müdürlüğü henüz bu tebligatı yapmadı.

Bu yazı taraflara ulaştıktan sonra sendikanın 6 gün içinde grev kararını açıklaması, 60 gün içinde de greve çıkması gerekiyor. Fakat hükümetin de, grevi 60 gün süreyle erteleme yetkisi bulunuyor.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, hükümetin grevi ertelemesi durumunda, bir tek uçağın bile zamanında kaldırılmasına müsaade etmeyeceklerini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious