THY Kuzey'e Avrupa'ya açılıyor

THY Kuzey'e Avrupa'ya açılıyor.9318
  • Giriş : 04.05.2009 / 09:25:00

Türk Hava Yolları (THY), bir süre önce yüzde 49'unu satın aldığı Bosna Hersek Havayolları (BH) ile Kuzey Avrupa ülkelerine açılmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hava Yolları (THY), bir süre önce yüzde 49'unu satın aldığı Bosna Hersek Havayolları (BH) ile Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerine açılmaya hazırlanıyor. Filosunda iki adet ATR 72 tipi pervaneli uçak bulunan BH, THY'den wet lease yoluyla kiralanan bir adet Boeing 737-400 tipi uçağı filosuna katarak yaz sezonunda 9 yeni noktaya uçuş başlatacak. Şirketin filosuna bir yıl sonra THY'den ikinci bir Boeing 737-400 tipi uçak gelecek, böylelikle uçak sayısı dörde çıkacak.

Hafta içinde Habertürk'ün havacılık ve turizm programı Airport ekibiyle birlikte BH Havayolları'nı yakından tanımak ve THY ile ortaklık sonrası gelişmeleri yerinde görmek üzere Saray Bosna'ya gittim. BH Yolları'nın eski bir diplomat olan Genel Müdürü Nudzeim Recica ile görüştüm. BH'nın Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Okan Uluocak ile Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısi Mustafa Aydın da bize eşlik etti. Her iki isimde THY kökenli. Ayrıca THY Saray Bosna Müdürü Ahmet Salih Kansu'da Bosna gezimizde mihmandarlığımızı üstlendi.

Bosna Havayolları Mayıs ayı ortasından itibaren İskandinavya da Kopenhag, Göteborg ve Stockholm'e Saray Bosna'dan direkt uçuş başlatacak. Bu bölgenin seçilmesinin nedeni Danimarka ve İsveç'te 100 binden fazla Boşnak vatandaşının yaşaması. Bu ülkelerden Saray Bosna'ya direk uçuş yapan hiçbir havayolu yok, birçoğu Frankfurt, Münih veya Paris aktarmalı olarak sefer yapıyor.

Bosna Havayolları, daha cazip fiyatlar sunarak, Saray Bosna'ya direk uçarak bu pazardan önemli bir pay kapmayı hedefliyor. Bosna Havayolları'nın bir diğer önemli pazarı ise 300 bin Boşnak'ın yaşadığı Almanya. Şu anda sadece Frankfurt'ta uçan şirket yaz sezonunda Duesseldorf ve Berlin'e uçuş başlatacak. Ardından da Viyana ve Prag da Bosna Havayolları'nın uçuş ağına eklemeyi planladığı diğer şehirler.

THY ile ortaklıktan önce seferlerini ATR tipi pervaneli uçakla yapan Bosna Havayolları, İskandinavya uçuşlarında Boeing 737-400 tipi uçağı kullanacak. THY'den kiralanan uçak THY Teknik'te Bosna Havayolları'nın rengine boyandı ve kısa süre sonra filoya katılacak. Haftanın 7 günü İstanbul'a uçan Bosna Havayolları, bu hatta da Boeing uçağını sefere koyacak. 737 tipi uçak, pervaneli uçağa göre çok daha hızlı ve konforlu olması sebebiyle müşteri tercihlerinde önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

Bosna Havayolları, THY ile güç birliği yaptıktan sonra stratejik olarak kendisine üç merkez hedef seçmiş. Bunlar Frankfurt, Zürih ve İstanbul. "İstanbul bizim için çok önemli bir transit merkez" olacak diyen Recica, İskandinavya'dan Bosna'ya oradan da İstanbul'a getirecekleri yolcuları buradan başta Ortadoğu, Kuzey Afrika, Uzak Doğu, Pasifik ve hatta Amerika olmak üzere dünyanın değişik noktalarına dağıtmayı planlıyor.

Bosna Havayolları ile uçan yolcular artık THY'nin de sefer yaptığı bütün destinasyonlara ulaşma imkânına kavuşacak. İki şirket mil programında da ortaklığa gidecek, Bosna Havayolları ile uçan yolcuların topladıkları miller THY uçuşlarında da kullanılabilecek. 2008 yılında 70 bin yolcu taşıdıklarını söyleyen Recica, bu yılki hedeflerinin bu rakamı en az iki katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Şu anda Bosna Hersek'e olan uçuşlarda pazarın yüzde 15'ine sahip olan Bosna Havayolları, birkaç yıl içinde bu rakamı yüzde 40'lara çıkarmayı hedefliyor. Avrupa ülkelerinin Boşnak vatandaşlara vize uyguladığına dikkat çeken Recica, yapılan görüşmeler sonrası bu uygulamanın kalkmasının beklendiğini böylelikle Avrupa pazarında da daha etkin bir oyuncu olacaklarına inanıyor.

THY'nin tecrübesi ve deneyimi bize çok şey katacak diyen Recica, yavaş yavaş büyümek istediklerini, ilk hedeflerinin Bosna Hersek pazarında liderliği ele almak olduğunu söyledi. 5 yıllık dönem içinde Slovenya'nın milli havayolu Adria ve Hırvatistan'ın milli havayolu Croatia Airlines gibi filosunda 8-10 uçak bulunan bir havayolu haline gelmeyi arzu ettiklerini söyleyen Recica, yaz döneminde Mısır, Tunus ve Türkiye'ye paket turlar satan seyahat acentelerine büyük önem verdiklerini ve onların bütün ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını kaydetti.

Bosna Havayolları'nın şu an 50'si kokpit ve kabin personeli olmak üzere toplam 110 çalışanı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*