THY pilotunun hatası öldürüyordu

THY pilotunun hatası öldürüyordu.8933
  • Giriş : 25.11.2008 / 16:42:00
  • Güncelleme : 25.11.2008 / 16:45:57

Türk Hava Yolları'na ait uçakta pilotun kabin basıncını dengeleyen 'pack'leri açmayı unuttuğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

THY pilotunun kalkış sırasında kabin basınçlandırmasını açmayı sağlayan 'pack'leri açmayı unuttuğu iddia edildi. THY'nin Londra- İstanbul seferini yapan yolcu uçağının oksijen maskelerinin kaptan pilotun kalkış sırasında kabin basınçlandırmasını sağlayan packleri açmayı unuttuğu açıldığı iddia edildi.

İddiaya göre oksijen maskelerinin açılması üzerine hatasını fark eden pilot normal seyrini tamamlayarak İstanbul'a geldi. Havacılık uzmanları pilotun oksijen maskelerini açılmasının ardından en yakın meydana teknik iniş yapması gerektiğini belirtti.

THY'nin üç gün önce Londra-İstanbul seferini yapan TK1992 sefer sayılı uçağı içinde 139 yolcusu ve 6 mürettebatla Londra'dan kalkış yaptığı, ancak uçağın kalkışından bir süre sonra kabindeki bütün oksijen maskeleri açıldığı iddia edildi. Bunun üzerine kısa süreli panik yaşayan yolcular kabin görevlilerinin de yardımı ile maskeleri taktı.

Bir süre sonra uçağın kabin basıncının dengelenmesi üzerine pilot, normal yükseklikte İstanbul-Londra uçuşunu tamamlayarak 22 Kasım gecesi saat 22.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na sorunsuz olarak iniş yaptı.

Olayın ardından ortaya atalın bir iddiaya göre pilotun kalkış yaparken kabin basınçlandırmasını sağlayan Packleri açmayı unuttuğu ve maskelerinin açılması üzerine hatasını fark ederek packleri açtı. Kabin basıncını dengelenmesi üzerine uçak normal seyrini yaparak İstanbul'a geldi.

MASKELER AÇILDI

THY Basın Müşaviri Ali Gen oksijen maskelerinin açıldığını doğrulayarak “Olay üzerine uçak sorunsuz olarak normal uçuşunu tamamlamıştır. Olayın ardından uçağın kara kutuları incelemeye alındı. Gerekli incelemeler yapılıp rapor hazırlanacak. Olayın neden kaynaklandığı anlaşılacak.” dedi.

TEKNİK İNİŞ YAPILMALIYDI

THY Eski Uçuş İşletme Başkanı Mustafa Koklo uçağın kalkış yaptıktan sonra chek-list sırasında kabin basınçlandırmasını sağlayan Packlari açmayı unutması durumunda maskelerin 14 bin 500 fitte otomatik olarak açılacağını belirterek” Bundan sonra uçağın maskelerinin manuel olarak toplanması lazım ki buda kabin memurlarının yapacağı bir iş değil. Teknik bir iş. Oksijen maskeleri açık bir şekilde Londra'dan İstanbul'a gelmemesi gerekirdi. En yakın meydana acil teknik iniş yapmalıydı” dedi

DAHA ÖNCEDE OLDU, PİLOT UNUTABİLİR

İsminin açıklanması istemeyen bir pilot ise kalkış sırasında kabin basıncını düzenleyen packlerin pilot tarafından açılmasının unutulabileceğini belirterek “Bunun daha öncede örneği var. Ancak Boeing 737- 800'lerde bu ihtimal çok düşük. Çünkü packlerin açılmadığını gösteren birçok uyarı sistemi mevcut. Unutulduğunu var sayarsa uçak belli bir yüksekliğe ulaştığında bütün maskeler açılır. Kabin basıncı packler açılarak tekrar dengelenebilir. Ancak ikinci bir kabin basıncı düşmesi durumunda yolculun hayatını riske edersiniz. Kısa sürede düşük irtifaya inmeniz gerekir. Maskeler açıldıktan sonra en yakın meydana teknik iniş yapması gerekir” dedi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*