THY Rekabet Kurulu'na götürülüyor

THY Rekabet Kurulu'na götürülüyor.6783
  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Özel havayolu şirketleri, iç hatlarda düşük fiyatla uçmak için yeni bir firma kuran Türk Hava Yolları'nı Rekabet Kurulu'na şikayet ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

19 özel havayolu şirketini temsil eden Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'nin (Töshid) Genel Sekreteri Musa Alioğlu, THY devlet destekli bir kuruluş olduğu için haksız rekabet oluştuğunu savundu. Alioğlu, düşük maliyetli uluslararası havayolu şirketleriyle rekabet etmek amacıyla kurulan THY-2'nin (Turkish Express) iç hatlara girmemesi gerektiğini savundu. THY'nin ucuz seferlere başlayacağı haberleri üzerine Fly Air, iç hat uçuşlarını durduracağını açıklamıştı.

Sektörün çatı örgütünün genel sekreteri, “Ucuz uçuşlarda rekabet edilecekse biz ne güne duruyoruz? İç hatlarda uçtuğunda da devlet desteği olan THY, düşük fiyatla yine haksız rekabete neden olur. Yani bu, her durumda Rekabet Kurulu’nun konusudur.” ifadelerini kullandı. Sektördeki diğer firmaların temsilcileri, şirketin bu yüzden iç hatlardan çekilmesini, ‘beklenen son’ olarak değerlendirdi. Ancak Fly’ın pazardaki payının devamlı olarak azaldığına dikkat çeken bazı havayolu şirketi yetkilileri, “Bu karar sektörü etkilemeyeceği gibi dengeleri de değiştirmez.” görüşünde birleşiyor.

Kış sezonunda ilginç projeler uygulayarak yolcu sayısını artırmayı hedefleyen sektörün geri kalan firmaları, art arda düzenleyecekleri toplantılarla THY-2 ile rekabete hazır oldukları mesajını verecek. Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, Fly Air’in son dönemde uçuş yaptığı nokta sayısını azaltmasıyla pazar payını düşürdüğünü belirterek, bu yüzden iç hatlardan çekilme kararının sektör açısından fazla etkili olmayacağını söyledi. THY-2’nin kendilerini tedirgin etmediğini belirten Haybat, zarar eden THY’nin, ikinci şirket denemesiyle daha zararlı bir operasyona imza atacağı ve uçuşların da uzun süreli olmayacağına inanıyor. Haybat, “Buna rağmen gerekli tedbiri aldık. Müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla birçok projeyi devreye sokacağız. Cuma günü düzenleyeceğimiz toplantıyla bunları kamuoyuyla palaşacağız.” dedi. ETS Tur ve Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, söz konusu şirketin son dönemde sadece İstanbul’dan Trabzon ve Antalya’ya uçuş gerçekleştirdiğini belirterek, çekilme kararının sektördeki dengeleri değiştirmeyeceğini söyledi. Büyük gövdeli uçakları olmadığından hac operasyonları için kiraya verilecek uçaklarının bulunmadığına dikkat çeken Ersoy, ellerindeki uçaklarla uçuşlara devam edeceklerini ve kış tarifesini bu ay sonunda açıklayacaklarını bildirdi.

Töshid Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu da Fly’ın iç hatlardan çekilme kararını normal karşıladıklarını ifade etti. Bolukçu, “Bunun sektöre olumsuz etkisi olacağına inanmıyorum. Tüm şirketler yer bulsa bazı uçaklarını kiraya verecekler. Hac operasyonları çerçevesinde biz de 15 Kasım’da 8 uçağımızı 75 gün süreyle Saudia’ya kiraya vereceğiz.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious