THY uçağı neden düştü?

THY uçağı neden düştü?.13185
  • Giriş : 26.02.2009 / 09:39:00

Türk Hava Yolları'na ait uçağın düşmesinin sırrı aydınlatılmaya çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY uçağından önce Schiphol Havalimanı'na Sao Paulo'dan gelen Boeing 777 tipi geniş gövdeli bir yolcu uçağı indi. Uzmanlar, uçağın arkasında bıraktığı "vorteks" olarak adlandırılan bozuk ve türbülanslı hava kütlelerinin arkadan gelen uçaklar için büyük tehlike yarattığına dikkat çekerek, THY uçağının vortekse girmiş olabileceği ihtimalini ortaya attı.

THY'nin TK 1951 sefer sayılı Boeing 737-800 uçağından önce Schiphol Havalimanı'na Sao Paulo'dan gelen KLM Havayolları'na ait Boeing 777 tipi geniş gövdeli bir yolcu uçağı indi.

Uzmanlar, uçağın arkasında bıraktığı "vorteks" olarak adlandırılan bozuk ve türbülanslı hava kütlelerinin arkadan gelen uçaklar için büyük tehlike yarattığına dikkat çekerek, THY uçağının vortekse girmiş olabileceği ihtimalini ortaya attı.

Nasıl oluşur?

Tıpkı denizde yol alan gemilerin arkalarından oluşturdukları girdaplar gibi, uçakların da geçtikleri yerde vorteks meydana geliyor. Bu girdaplar uçağın büyüklüğünün yanı sıra tasarımına göre de değişiyor. Boeing 777 gibi büyük uçakların yanı sıra orta sınıfta 757'ler de ciddi vorteks oluşturuyor.

Arkadan gelen uçakların etkilenmemesi için iniş-kalkış trafiklerinin arası açılıyor. Bazen havalimanına 10-15 dakika uçak indirilmeden, vorteksin etkilerinin azalması bekleniyor.

54 kaza oldu

Bugüne kadar vorteks nedeniyle 54 uçak kazası meydana geldi. En son Meksika'da 4 Kasım'da meydana gelen olayda İçişleri Bakanı'nı taşıyan uçak vorteks nedeniyle düşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*