THY uçaklarında fındık dağıtılacak

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, fındık satışlarını artırmak için tanıtım çalışmaları yapacaklarını belirterek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kemaloğlu, "THY ile yurt içi ve yurt dışında bütün uçuşlarda fındık dağıtılması yönünde öngörüşmemiz oldu. Mutabakata vardık" dedi.
Kemaloğlu, TMO’nun piyasadan 161 bin ton civarında fındık çektiğini belirterek, şu anda fındıkta piyasayı takip ettiklerini söyledi.
Kemaloğlu, şöyle devam etti:
"TMO, 161 bin ton gibi piyasadan önemli ölçüde fazlalık olan ürünü çekti.
Bir müdahale kurumu olarak (satıyorum) demeniz için piyasanın belli bir seviyeye gelmesini beklememiz gerekiyor. Fındık piyasası çok hassas. En küçük dedikodulardan fiyat mekanizması çabuk etkileniyor.
Biz şu anda stoklarımızı yaptık. Borçlanmayı 2 yıllığına yaptık, depoyu 2 yıllığına tutuk. Bu, (bizim fındığı acele satma gibi derdimiz yok) demektir.
Finansman, depo yönünden bir sıkışıklığımız yok. Piyasaları takip ediyoruz.
Fındık piyasası 2007 yılı rekoltesine ilişkin tahminler biraz daha netleşirse, ona göre tavır alacağız. Mart ve Nisan 2007’ye ilişkin piyasa rekolteleri biraz daha netleşince, alıcılar daha hareketli olacak. O aylarda biz tavrımızı daha net ortaya koyacağız, yurt dışı satışları ona göre belirleyeceğiz." Kemaloğlu, fındığın iç piyasadaki tüketiminin az olduğunu ifade ederek, 600 bin ton kabuklu fındık tüketiminin 500 bin tonunun yurt dışına yönelik olduğuna işaret etti.
Kemaloğlu, "Ana hedef tabi ki yurt dışı. Ama, Fındık Tanıtım Grubunun yaptığı reklamlar iç piyasada tüketimi artırdı. Yaklaşık yüzde 30’a varan bir artış oldu. O da iyi bir şey, piyasadaki fındığın erimesine vesile olacak.
Bizdeki stoklara yöneliş de daha erken gündeme gelebilecek" diye konuştu.

"AMACIMIZ DÖVİZ GİRDİSİNİ ARTIRMAK"
Türkiye’nin toplam tarımsal ihracatı içinde fındığın yüzde 23 paya sahip olduğuna dikkat çeken Kemaloğlu, "Fındığın, Türkiye’nin ihracatında çok önemli bir rolü var. Türkiye’nin 9 milyar dolar tarım ihracatında 1.5-2 milyar dolar gibi ciddi pay alıyor" dedi.
Kemaloğlu, geçen yılki fındık ihracatının 1.5 milyar dolar civarında olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
"Fındık ihracatımız yıllık ortalama 500 bin ton. Bu, 230-250 bin ton iç fındık demektir. Dünyada fındık üreticisi ve ihracatçısı olarak önemli bir ülkeyiz.
TMO’nun temkinli davranmasının arkasında da bu yatıyor. Şu an sizin sergileyeceğiniz bir davranış, bu ülkeye ciddi bir dövizde kazandırabilir, döviz de kaybettirebilir. Bizim elimizdeki mal neticede bu ülkenin emanetidir, dövizidir. Onun için TMO Genel Müdürlüğü hesabını uzun dönemli yaptı ki bu piyasaları bozucu bir davranış olduğunda önlemini de alabilsin. Amacımız, mümkün olduğu kadar döviz girdisini artırabilmek. Bir gün piyasadaki mal çekilince TMO oturacak, kendine yönelen talep çerçevesinde ulusal dengeyi, döviz hesabını da gözeterek politikasını açıklayacak. Fiyatını belirleyip ihracata başlayacak."

"HAVAYOLU ŞİRKETLERİ İLE GÖRÜŞÜYORUZ"
Satışları artırabilmek için tanıtımın çok önemli olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, Fındık Tanıtım Grubunun çalışmalarının yanı sıra TMO Genel Müdürlüğü olarak fındıkta tanıtım hazırlıklarının sürdüğünü ifade etti.
Kemaloğlu, "Fındık tanıtımına ilişkin bazı firmalarla çalışıyoruz. Farklı bir tanıtım mekanizması ne yapabiliriz konusunda, bize raporlar geliyor. Onları değerlendirip fındık tanıtımına ilişkin ilave biz de bir şeyler yapacağız" diye konuştu.
Dünyada ve Türkiye’de önde gelen birkaç havayolu şirketi ile görüştüklerini, uluslararası alanda tanıtım organizasyonları olacağını belirten İsmail Kemaloğlu, THY ile uçaklarda herkese fındık dağıtılması konusunda bir işbirlikleri olduğunu bildirdi.
Kemaloğlu, "THY ile yurt içi ve yurt dışı bütün uçuşlarda fındık dağıtılması yönünde ön görüşmemiz oldu. Mutabakata vardık. Çalışmalarımız devam ediyor. Fason üretim, paketleme yaptırılacak. 30 gram gibi küçük paketlerde, tattırmak amacı ile her yolcuya fındık dağıtılacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious